Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храмът на Гроба Господен отваря при мерки за сигурност

Божи гроб в стария град на Йерусалим
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След месеци изолация Храмът на Гроба Господен в Йерусалим отваря врати за поклонници и туристи. В историята на свещеното място има сведения само за три затваряния по време на Великден, като едното е през 2020 година. Във връзка с пандемията само няколко свещеници от различни деноминации присъстваха на падането на Благодатния огън. За първа година летището на Израел не посрещаше самолети, които да отнесат благодатта до всички краищата на Земята, където има православни християни.

Радостта, че тежките порти се отварят за поклонниците, пристигна тази седмица, като през първите три дни могат да влизат само свещеници и монаси. За всички посетители носенето на маски, ръкавици и спазването на дистанция от 2 метра са задължителни. От 28 май, четвъртък, е позволено влизането и на миряни. Все още летището на Израел не е отворено за поклоннически самолети. На живеещите в Израел християни в църквите са разяснени правилата и новите забрани, свързани с посещението на Божи гроб.

Какво разказва Кристина Попова в репортажа на Феня и Искра Декало – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48