Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уроци по родолюбие с Искрен Красимиров

БНР Новини
Снимка: Личен архив

Ботев ни трябва не като паметник, а като жив пример за нова България, казва Искрен Красимиров, преподавател в Нов български университет, автор и режисьор на документални филми за Христо Ботев и за големите герои на България. Сега той пише и книга, озаглавена „Убий Ботев“, която ще оповести малко известни факти за живота на воеводата и спомени на очевидци, открити в надеждни исторически извори. 

Искрен Красимиров не крие, че е човек с кауза и вяра в бъдещето на България. Наричат го „съвременният Ботев“ не само заради видимата прилика с националния ни герой, но и заради неговата отдаденост на ползу роду. Роден е в Мездра. Завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София с отличие „Най-добър оператор“ на Випуск 2010 г. Последователно е бакалавър (Кино и ТВ оператор), магистър (Филмова и ТВ режисура) и доктор (Кинознание и киноизкуство) в НБУ. Преподава и в ЮЗУ в Благоевград, когато намери време между многобройните си изяви и участия. Бил е и кореспондент за БНТ, ТВ-7 и на други национални медии във Враца.

Превъплъщава се хиляди пъти в образа на Христо Ботев с четническата си униформа. Изнася уроци не само в Нов български университет, но и в българските училища и говори красиво и емоционално пред българите в чужбина, които го канят всяка година да им преподава родолюбие.

Прапрадядо му Никола Вълчев Минков е бил един от четниците на Ботев и най-вероятно каузата на Искрен Красимиров е ген и продължение на родовата памет. Отдадеността му към родината вдъхновява и неговия проект „Незабравимата България“, който поддържа възрожденския дух на младите хора у нас и по света.

На 2 юни, в Деня на Ботев Димитрина Кюркчиева разговаря с Искрен Красимиров в „Артефир“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45