Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторските графити са пример за успешна намеса в градската среда

Градски герои

БНР Новини
9
Снимка: Граф експрес/фейсбук страница

Подлезите далеч не са любима част от градското пространство. Те безспорно са необходими, но ги използваме едва когато изчерпаме другите възможности. 

За да бъде един подлез безопасен, като минимум условие е нужно да е осветен и чист. Има постоянна опасност обаче стените му бързо да се покрият с грозни надписи и драсканици.

Снимка Подлезно

Оказва се, че когато подлезът се изрисува с авторски графити, които повече напомнят стенописи, нещата изглеждат другояче. Стените му се превръщат в своеобразна галерия, пространството става приветливо, нещо повече – хората започват да го ценят, усещат го като свое и го пазят.

Сдружение „Подлезно“ обединява група ентусиасти, които разхубавяват неугледните коридори на подлезите и вече имат в актива си спортен подлез, фолклорен, музикален, кино и литературен. Изборът на тема не е случаен, а винаги се съобразява с обкръжаващата среда, с годишнина или събитие, което да бъде отбелязано по този изобретателен и артистичен начин.

Повече за работата на екипа и за това как хората гледат на работата му и как могат да помагат, чуйте разказа на Димитър Стафидов от „Подлезно”.

Обгърнатият с печална слава подлез на Централна гара, от който хиляди софиянци и гости на града пазят неприятни спомени, става арена на графити артфестивал "Граф експрес“.


Снимка Граф експрес

Фестът събира художниците Arsek & Erase, Mouse, Glow, JahOne, Sten, Epik и Kotk. Те не само преобразяват неприветливите стени на подлеза, но и се вписват в атмосферата на мястото – своеобразна врата на града, където си дават среща хора от различни страни и култури.

Граф експрес
За идеята и изпълнението на това първо издание на "Граф експрес" разказва Деляна Ангелова, представител на фондацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03