Свободи и/или традиционни ценности избират българите днес и какъв е изборът на останалите европейски страни в проучването на базирания в Братислава институт GLOBSEC. Повечето българи предпочитат авторитарен режим пред либерална демокрация. Те са готови и да се откажат от свободата на словото или на движението в замяна на финансова изгода, повече сигурност в страната или защита на традиционните ценности. Това показва проучване на 10 държави в Централна и Източна Европа на базирания в Братислава институт GLOBSEC
Труден ли е изборът? Румена Филипова, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, коментира изследването в "Нашият ден":
"Ние анализирахме обществените нагласи за България. В най-общ план изследването може да се разглежда като част от равносметката за отношението към демокрацията и протичането на самия процес на демократизация в Централна и Източна Европа 30 години след промените. Може да се каже, че удовлетвореността от демокрацията и отношението към нея представлява много сложна съвкупност от фактори, вкл. ценностни и културни възприятия, сложните избори, които трябва да правим, качеството на живот, социално-икономическото неравенство, доверието в медиите..."
Къде е България в крайния резултат
"Първо, искам да отбележа, че има доста трайни тенденции в целия регион на Централна и Източна Европа, в които България се вписва. Само в 5 от 10-те страни е предпочитана либералната демокрация пред това държавата да бъде управлявана от авторитарен лидер със силна ръка. Като цяло има общо усещане за неравенството и несправедливост. 90% от запитаните заявяват, че хората с политически контакти са успешни и благосъстоятелни. Огромна част от запитаните нямат доверие в политическите партии. Какво отличава България? Изключително силно недоволство към формата на управление и високи нива на доверие в "теория конспирацията".
Готови ли сме да се откажем от свободите си, и кои са традиционните ценности, чуйте в интервюто с Румена Филипова и анкетата на Светлана Тодорова в звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg