Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Татяна Ваксберг: Трябва да се направи разграничение какво е журналистика и какво не

У нас има медии, доказали своята балансираност, обективност и професионализъм

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

В зората на демокрацията мечтаехме да изчезне нуждата от радио "Свободна Европа", слушано тайно по време на тоталитарния режим. Как вижда Татяна Ваксберг – журналист от "Свободна Европа", медийната ситуация у нас. 

"Ситуацията е силно критична, но не е безнадеждна. В България има достатъчно работещи медии, които в годините са доказали своята балансираност, обективност и професионализъм. Това, което пречи на превръщането на тези медии от по-маргинални в по-привлекателни за широката аудитория, е непрекъснатото оплакване, че в България няма журналистика. Това е теза, с която аз категорично не съм съгласна. Вашата медия е пример за това, но могат да се посочат и други. Положението наистина може да изглежда като за 111-о място, но на 111-о място е пейзажът като цяло. Има отделни медии, които категорично не са на това място, отстояват свободата на словото и са го доказали през годините при различни правителства. Националното радио е един от най-добрите примери."

Солидарността на журналистите у нас и свободата на словото

"Ние често казваме, че няма солидарност, може би защото бихме искали тя да е повече. Но в действителността тя съществува. Вие също сте пример за това." Ваксберг даде няколко примера през годините за журналистическа солидарност. "В изтеклите години има един изпуснат момент – да се направи разграничение какво е журналистика и какво не е журналистика. Това вече е наша голяма отговорност. Всички, които работим в тази професия. Професионалната журналистика е нещо, което е много точно дефинирано на всички континенти и от много десетилетия. 

Медията е нещо, което информира своите потребители, предоставяйки им информация от различни гледни точки, без да налага своята. Медията прави категорична разлика между новина и коментар, без да позволява да се смесва едното с другото. Наше задължение е, когато се изправим пред една медия, да приложим това знание за класическата медия. И ако то не отговаря на тези схващания, да го игнорираме. Смятам, че ако има проблем през последните 30 години в българската журналистика, това е една свенливост да кажеш, че определено поведение, което не отговаря на никакъв стандарт на нито една географска ширина, просто не е от твоя кръг."

Татяна Ваксберг е категорична, че в България има професионална журналистика, а някои от нейните представители са измерими с всяко световно ниво, и че си правим лоша услуга, когато се вайкаме.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12