Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Татяна Ваксберг: Трябва да се направи разграничение какво е журналистика и какво не

У нас има медии, доказали своята балансираност, обективност и професионализъм

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

В зората на демокрацията мечтаехме да изчезне нуждата от радио "Свободна Европа", слушано тайно по време на тоталитарния режим. Как вижда Татяна Ваксберг – журналист от "Свободна Европа", медийната ситуация у нас. 

"Ситуацията е силно критична, но не е безнадеждна. В България има достатъчно работещи медии, които в годините са доказали своята балансираност, обективност и професионализъм. Това, което пречи на превръщането на тези медии от по-маргинални в по-привлекателни за широката аудитория, е непрекъснатото оплакване, че в България няма журналистика. Това е теза, с която аз категорично не съм съгласна. Вашата медия е пример за това, но могат да се посочат и други. Положението наистина може да изглежда като за 111-о място, но на 111-о място е пейзажът като цяло. Има отделни медии, които категорично не са на това място, отстояват свободата на словото и са го доказали през годините при различни правителства. Националното радио е един от най-добрите примери."

Солидарността на журналистите у нас и свободата на словото

"Ние често казваме, че няма солидарност, може би защото бихме искали тя да е повече. Но в действителността тя съществува. Вие също сте пример за това." Ваксберг даде няколко примера през годините за журналистическа солидарност. "В изтеклите години има един изпуснат момент – да се направи разграничение какво е журналистика и какво не е журналистика. Това вече е наша голяма отговорност. Всички, които работим в тази професия. Професионалната журналистика е нещо, което е много точно дефинирано на всички континенти и от много десетилетия. 

Медията е нещо, което информира своите потребители, предоставяйки им информация от различни гледни точки, без да налага своята. Медията прави категорична разлика между новина и коментар, без да позволява да се смесва едното с другото. Наше задължение е, когато се изправим пред една медия, да приложим това знание за класическата медия. И ако то не отговаря на тези схващания, да го игнорираме. Смятам, че ако има проблем през последните 30 години в българската журналистика, това е една свенливост да кажеш, че определено поведение, което не отговаря на никакъв стандарт на нито една географска ширина, просто не е от твоя кръг."

Татяна Ваксберг е категорична, че в България има професионална журналистика, а някои от нейните представители са измерими с всяко световно ниво, и че си правим лоша услуга, когато се вайкаме.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53