В зората на демокрацията мечтаехме да изчезне нуждата от радио "Свободна Европа", слушано тайно по време на тоталитарния режим. Как вижда Татяна Ваксберг – журналист от "Свободна Европа", медийната ситуация у нас.
"Ситуацията е силно критична, но не е безнадеждна. В България има достатъчно работещи медии, които в годините са доказали своята балансираност, обективност и професионализъм. Това, което пречи на превръщането на тези медии от по-маргинални в по-привлекателни за широката аудитория, е непрекъснатото оплакване, че в България няма журналистика. Това е теза, с която аз категорично не съм съгласна. Вашата медия е пример за това, но могат да се посочат и други. Положението наистина може да изглежда като за 111-о място, но на 111-о място е пейзажът като цяло. Има отделни медии, които категорично не са на това място, отстояват свободата на словото и са го доказали през годините при различни правителства. Националното радио е един от най-добрите примери."
Солидарността на журналистите у нас и свободата на словото
"Ние често казваме, че няма солидарност, може би защото бихме искали тя да е повече. Но в действителността тя съществува. Вие също сте пример за това." Ваксберг даде няколко примера през годините за журналистическа солидарност. "В изтеклите години има един изпуснат момент – да се направи разграничение какво е журналистика и какво не е журналистика. Това вече е наша голяма отговорност. Всички, които работим в тази професия. Професионалната журналистика е нещо, което е много точно дефинирано на всички континенти и от много десетилетия.
Медията е нещо, което информира своите потребители, предоставяйки им информация от различни гледни точки, без да налага своята. Медията прави категорична разлика между новина и коментар, без да позволява да се смесва едното с другото. Наше задължение е, когато се изправим пред една медия, да приложим това знание за класическата медия. И ако то не отговаря на тези схващания, да го игнорираме. Смятам, че ако има проблем през последните 30 години в българската журналистика, това е една свенливост да кажеш, че определено поведение, което не отговаря на никакъв стандарт на нито една географска ширина, просто не е от твоя кръг."
Татяна Ваксберг е категорична, че в България има професионална журналистика, а някои от нейните представители са измерими с всяко световно ниво, и че си правим лоша услуга, когато се вайкаме.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg