В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция.
Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност за задълбочено разглеждане на темата за архитектурната критика – не само като част от културния дискурс, но и в контекста на медиите и техния съвременен свят.
"Умишлено е сложена "дигиталната революция" в заглавието", обясни тя, подчертавайки, че става въпрос за последните две десетилетия, които драстично промениха начина, по който информацията достига до хората. Началото на книгата обаче връща читателя в ХХ век, за да покаже как архитектурната критика се утвърждава като самостоятелно поле в културната критика, отделяйки се от традиционната критика за изкуство.
"Все повече архитекти започват да стават критици, не само изкуствоведи", отбеляза арх. Василева. Тя разказа за мощните медии в САЩ, които през миналия век започват да въвеждат архитектурни критици като постоянни колумнисти – тенденция, която оформя разпознаваем облик на професията.
Един от ключовите моменти в разговора беше значението на публиката за всяка критика. "Най-важното е една критика да не говори само на себе си", подчерта тя. Това правило важи за всякакъв вид критика – тя не трябва да се ограничава в своя "балон" или "ехо стая".
Архитектурата, по думите на арх. Василева, е заложник както на естетиката и красотата, така и на социалните, политическите и икономическите реалности. България, като малка икономика, има своите специфики – но това не е непременно недостатък. "Имаме постижения, качествена бутикова архитектура и няколко световно популярни конкурса," припомни тя, посочвайки като пример конкурса за нова библиотека във Варна преди 15 години.
Арх. Василева изрази оптимизъм за бъдещето на българската архитектура, вярвайки, че предстоят още успехи на световната сцена.
Книгата Kicked A Building Lately? е не само анализ на миналото и настоящето, но и вдъхновение за разговори за критиката като средство за връзка между изкуството, архитектурата и обществото.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg