Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

| обновено на 21.11.24 в 10:46
Снимка: Pixabay

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция.

Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност за задълбочено разглеждане на темата за архитектурната критика – не само като част от културния дискурс, но и в контекста на медиите и техния съвременен свят.

"Умишлено е сложена "дигиталната революция" в заглавието", обясни тя, подчертавайки, че става въпрос за последните две десетилетия, които драстично промениха начина, по който информацията достига до хората. Началото на книгата обаче връща читателя в ХХ век, за да покаже как архитектурната критика се утвърждава като самостоятелно поле в културната критика, отделяйки се от традиционната критика за изкуство.

"Все повече архитекти започват да стават критици, не само изкуствоведи", отбеляза арх. Василева. Тя разказа за мощните медии в САЩ, които през миналия век започват да въвеждат архитектурни критици като постоянни колумнисти – тенденция, която оформя разпознаваем облик на професията.

Един от ключовите моменти в разговора беше значението на публиката за всяка критика. "Най-важното е една критика да не говори само на себе си", подчерта тя. Това правило важи за всякакъв вид критика – тя не трябва да се ограничава в своя "балон" или "ехо стая".

Архитектурата, по думите на арх. Василева, е заложник както на естетиката и красотата, така и на социалните, политическите и икономическите реалности. България, като малка икономика, има своите специфики – но това не е непременно недостатък. "Имаме постижения, качествена бутикова архитектура и няколко световно популярни конкурса," припомни тя, посочвайки като пример конкурса за нова библиотека във Варна преди 15 години.

Арх. Василева изрази оптимизъм за бъдещето на българската архитектура, вярвайки, че предстоят още успехи на световната сцена.

Книгата Kicked A Building Lately? е не само анализ на миналото и настоящето, но и вдъхновение за разговори за критиката като средство за връзка между изкуството, архитектурата и обществото.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10