Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ".
Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния ред и нарастващото психично страдание.
Какви са патологиите на системата за психично-здравна грижа? По какъв начин институциите като психиатрията се използват за поддържане на съществуващия ред? Тези въпроси намират своето отражение в различни анализи, включени в броя. Също така, броят разглежда как могат да започнат движения за промяна на отношението към психичното здраве, когато го възприемаме не просто като личен, а като политически и обществен проблем.
На 29 ноември (петък) от 18:30 ч. в Културен център "Г8" (ул. "Уилям Гладстон" №8, София) ще се проведе дискусия, посветена на тези теми. В нея ще участват авторки от броя, включително Ина Димитрова, доцент към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, изследователката Таня Рейтан-Маринчешка, кинорежисьорката Калина Зафирова, както и членове на редакционната колегия на списание "dВЕРСИЯ".
Станислав Додов, съставител на броя, споделя за важността на темата в ефира на "Нашият ден":
"Тази тема отдавна е гореща и нейното обсъждане е належащо и много спешно. Говори се за психично здраве, но често по твърде индивидуалистичен начин. Опитваме се да променим това."
Той подчертава, че психичното страдание не може да бъде разглеждано изолирано от контекста на социалната и политическата среда:
"Много е популярно изказването, че не може да има здрави хора в болна среда. Оттам нататък е необходимо да разбираме как тези феномени се появяват – не като внезапно счупване на хората, а като поправими състояния, които могат да бъдат подпомогнати в колективен контекст."
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg