Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доколко геополитиката променя маршрутите на цивилизациите

Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Туризмът и политическият бекграунд. Доколко геополитиката променя маршрутите на цивилизациите? Политологът Георги Киряков коментира темата в "Нашият ден". 

"Масовият туризъм е феномен на следвоенна възстановена Европа, когато след безпрецедентния икономически растеж на Запад предимно, се появява доста разширена средна класа, която може да си позволи да не работи събота и неделя, да има годишен отпуск в рамките на 10-15 дни и да има заделени пари да отпътува. От тази гледна точка трябва да разглеждаме туризма в Европа и в света. Става дума за масовия туризъм и неговите подразделения групов и индивидуален. 

Що се отнася до политическите конотации, те са наистина много малка част от голямата картина. Много хора, разбира се, когато посещават една държава, ако говорим за младите например, гледат не точно културно-историческите паметници, не точно политическия контекст. Те търсят забавлението, търсят красивите мигове, търсят красивите елементи от своята разходка, да го наречем."

Част от тази картина е и епидемията от Covid-19, която неизбежно промени, може би в известна степен радикално, визията за масовия туризъм, подчертава Киряков.

България в очите на масовия европейски турист

"Масовият европейски турист, който е решил да посети България, най-малко се интересува от това кой управлява страната, каква е общата политическа картина. Много от тези хора, които посещават и сега България, попадат в странната ситуация, ходейки към хотела си, например, да попаднат на антиправителствен протест. Това е погледът отвън на масовия турист." 

България в глобалния геополитически процес

"България в глобалния свят е незначителен политически играч или влиза единствено и само в интересите на големите политически играчи в света. Това, разбира се, я обрича да бъде поставена пред сериозни проблеми – да взима страна, когато става въпрос за големи геополитически конфликти. Няма как България, по ред причини, да бъде част от някаква голяма игра. С изключение на вече повече от 10-годишното ѝ членство в ЕС."

Икономическият просперитет в критичната 2020

"Нищо не се променя на ниво индивидуално съзнание за икономически просперитет. Като нагласи на хората спрямо техния собствен свят, нищо не се разрушава. Глобалната икономика си върви по същия начин. Няма промяна в нагласите, въпреки че някои държави се опитват да създадат впечатлението, че има сериозен катаклизъм, свързан с тези пропазарни обществени нагласи, които движат не само икономиките, но и политиките на света."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26