Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижда ли се краят на ремонта на столичния Западен парк

Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли спазен „четвъртият краен срок” за приключването на ремонта на Западен парк? Защо не са обезопасени разкопаните алеи, шахтите, изходите и изпочупените спортни съоръжения? Харесват ли посетителите му вече готовите участъци? Ще бъде ли обезопасена жп линията, която преминава през парка? 

Защо сериозна фирма с опит в мащабни инфраструктурни проекти среща трудности при спазването на крайния срок. Любомир Галчев, управител на "Галчев Инженеринг", фирмата, ангажирана с този ремонт, обясни в "Нашият ден":

"Принципно крайният срок на проекта е обвързан с множество фактори, касаещи препроектирането на парка. Т.е. ние, в качеството си на главен изпълнител на проекта, едва ли сме единствената страна, която може да има волеизявление по отношение на крайните срокове. Основните фактори са и проектантът, и възложителят. 

Основното прекъсване, което се наложи, е свързано с препроекиране на алейната част на проекта. То беше от май до септември 2019 г. И в последствие, съответно, ние трябваше да изпълняваме строително-монтажни дейности в един времеви период, неособено благоприятен – масови изкопи, масови насипи в зимни условия."

Галчев дефинира процеса на изпълнение на проекта: "Изпълнение в последствие прекъсване поради от необходимостта от препроектиране".

Андрей Зографски от "Спаси София" коментира:

"По договор изпълнителят има задължението да поддържа парка свободен, проходим, използваем през целия срок на изпълнение на договора."

Зографски напомни, че срокът не може да бъде по-дълъг от 365 дни. Това е четвъртият пореден срок, който се подава от възложителя. Той попита дали е окастрен (намален ли е обемът дейности) спрямо първоначалния проект от дейности – озеленяване, осветление, алпинеум...

Любомир Галчев увери, че строително-монтажните работи ще бъдат приключени до края на 2020 година. "Паркът ще бъде функционален и експлоатируем в доста по-голям хоризонт напред след този ремонт".

Докладът по случая е на зам.-кмета по екология Йоана Христова, която е подала оставка по лични причини. Новият зам.-кмет по екология в Столичната община е Десислава Билева. Екипът на "Нашият ден" изпрати официална покана за участие в предаването. Отговорът беше, че "не смятат за нужно да се включват, защото има достатъчно гледни точки".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44