Ще бъде ли спазен „четвъртият краен срок” за приключването на ремонта на Западен парк? Защо не са обезопасени разкопаните алеи, шахтите, изходите и изпочупените спортни съоръжения? Харесват ли посетителите му вече готовите участъци? Ще бъде ли обезопасена жп линията, която преминава през парка?
Защо сериозна фирма с опит в мащабни инфраструктурни проекти среща трудности при спазването на крайния срок. Любомир Галчев, управител на "Галчев Инженеринг", фирмата, ангажирана с този ремонт, обясни в "Нашият ден":
"Принципно крайният срок на проекта е обвързан с множество фактори, касаещи препроектирането на парка. Т.е. ние, в качеството си на главен изпълнител на проекта, едва ли сме единствената страна, която може да има волеизявление по отношение на крайните срокове. Основните фактори са и проектантът, и възложителят.
Основното прекъсване, което се наложи, е свързано с препроекиране на алейната част на проекта. То беше от май до септември 2019 г. И в последствие, съответно, ние трябваше да изпълняваме строително-монтажни дейности в един времеви период, неособено благоприятен – масови изкопи, масови насипи в зимни условия."
Галчев дефинира процеса на изпълнение на проекта: "Изпълнение в последствие прекъсване поради от необходимостта от препроектиране".
Андрей Зографски от "Спаси София" коментира:
"По договор изпълнителят има задължението да поддържа парка свободен, проходим, използваем през целия срок на изпълнение на договора."
Зографски напомни, че срокът не може да бъде по-дълъг от 365 дни. Това е четвъртият пореден срок, който се подава от възложителя. Той попита дали е окастрен (намален ли е обемът дейности) спрямо първоначалния проект от дейности – озеленяване, осветление, алпинеум...
Любомир Галчев увери, че строително-монтажните работи ще бъдат приключени до края на 2020 година. "Паркът ще бъде функционален и експлоатируем в доста по-голям хоризонт напред след този ремонт".
Докладът по случая е на зам.-кмета по екология Йоана Христова, която е подала оставка по лични причини. Новият зам.-кмет по екология в Столичната община е Десислава Билева. Екипът на "Нашият ден" изпрати официална покана за участие в предаването. Отговорът беше, че "не смятат за нужно да се включват, защото има достатъчно гледни точки".
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg