В 13 области в неделя се проведоха частични местни избори. Това беше първият вот у нас, който се проведе на фона на пандемията от Covid-19. Междувременно Националното сдружение на кметовете готви нов протест. Какъвто имаше и преди седмица в Калофер.
По сега действащото законодателство малките населени места нямат бюджети и зависят от решенията на общините, а също така нямат право на избор на свой кмет – просто им се назначава кметски наместник.
От Управителния съвет на Националното сдружение настояват за финансова независимост и връщане на прага за избор на кметове от 350 на 100 души по постоянен адрес. Недоволството им е заради неизпълнени ангажименти, които според тях са били поети от правителството.
"Ние искаме всяко населено място да има финансова рамка и кметът да я изпълнява, изтъква председателят на сдружението – кметът на Калофер Румен Стоянов. Има малки населени места с под 350 човека, които не разполагат със собствен бюджет. Кметът на подобно място трябва да се моли за една стотинка, за една химикалка, за метла, за кутия боя – за санитарния минимум, който трябва да поддържа населеното място.
Искаме сами да си избираме кмета. Кметът на такива места е медицинско лице, доставчик, всичко, което е необходимо... Хората си дават дебитните карти на кмета да им тегли пенсията, да им плати сметките, да им купи лекарства... а ако не го познават този човек, как да стане. В такива малки места връзката е много близка. Хората трябва да познават кмета си", обобщава исканията Стоянов.
Внесените и гласувани на първо четене промени в Закона за местната власт и местното самоуправление чакат развитие и обсъждане на второ четене в Народното събрание близо една година.
Чуйте коментара на председателя на регионалната комисия към парламента, депутата Искрен Веселинов.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg