Помните ли как темата за наднорменото тегло ни заливаше при началото на всяко лято и всяка есен. Тази година тази вълна ни отмина, макар проблемът да е сред най-големите и социално значими на нашата цивилизация. Затова и често се обсъжда в медиите. НО чували ли сте с такава настойчивост да се обсъждат проблемите на хората с поднормено тегло. Тяхната група не е никак малка, а диетите им обикновено са животоспасяващи. Затова с тревога за тях разговаряхме в последното издание на „Познати и непознати“. Разговорът беше провокиран от един пост в социалните медии. Ето част от него:
„Що е то ентерална храна? Това е лечебна храна за хора с много и различни заболявания. Предписва се и се наблюдава от лекар. Може да се наложи на всеки. Давам пример: оперират ви корема по спешност, операцията се оказва сложна и известно време не трябва да се храните с друго, освен с такава храна. Дано имате събрани средства и хора които да обикалят аптеките да търсят чудото. Между 5 и 7 лв. за шишенце от 100 мл. Ще кажете, какво толкова, аз това го давам за цигари. Да, ама не! Вероятно , ако сте само на това, ще ви трябват по 3-5 на хранене, което прави около 80-100 лв. дневно. Пак се връщам на това, че сте късметлии, защото лекар ви го е изписал и вероятно ви наблюдава. Сега си представете човек, младеж на 22 години, тежащ 17 кг. Основното му заболяване е Детска церебрална парализа. Ще ви помоля, ако сте прочели до тук, не ревете! Помагайте на тези около вас да оцелеят, но застанете до мен и другите няколко дами с които се борим и да задължим държавата да си поеме функциите и да защити правото на живот на всеки неин гражданин! Благодаря ,че ме изчетохте до края! Застанете до нас, за да поставим началото!“
Екипът ни застана до тези майки! И колкото и каквото можем със средствата на Словото, ще сторим, за да им помогнем. Като начало разказваме за проблемите на тези хора. Чуйте Боряна Драганова – майка на дете с ДЦП и с поднормено тегло.
Един от генетиците, приели каузата на хората с поднормено тегло не само като специалисти, но и като приятели, е д-р Антоанета Тончева – ръководител на лаборатория по генетика в германския град Регенсбург.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg