В една от историческите сгради в центъра на София преди дни бяха открити няколко напълно обновени и реставрирани помещения – физическото пространство на един виртуален проект, част от мащабния проект за изграждане на Център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Водеща организация е Софийският университет "Св. Кл. Охридски", а Кирило-методиевският научен център при БАН участва с идея за създаване на „Кирилометодикон“ – виртуално съсредоточие от знания по кирилометодиевистика, предназначени за различни потребители – от деца в предучилищна възраст до изследователи, държавни служители, журналисти, докторанти и специализанти.
Виртуалният клъстър е възможност старобългарското ръкописно книжовно наследство да бъде свързано с платформите за представяне на европейската средновековна писмена култура и така да заеме полагащото му се място на трета писмена европейска традиция.
Интервюто с проф. Славия Бърлиева от Кирило-методиевския научен център на БАН можете да чуете в звуковия файл.
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg