Джон Кабат-Зин е сред най-ярките фигури в движението за осъзнатост (mindfulness) и автор на поредицата „Медитацията не е това, което мислите“, „Пробуждане без усилие“, „Целебната сила на осъзнатостта“ и „Осъзнатост за всички“. Американският автор ще се срещне с българските читатели на 28 октомври от 18.30 часа. Той ще изнесе виртуален семинар „Осъзнатостта (mindfulness) като практика за постигане на изцеление и промяна“. С него ще отбележи излизането на четирите книги, които посочват пътя към постигането на вътрешен покой, равновесие, към подобряване на здравето и хармоничното общество.
„Осъзнатостта, или вниманието към настоящия момент, е много древен подход. Благодарение на него възприемаме живота така, сякаш той наистина е важен, и откриваме пълната палитра на видовете интелигентност, с които е надарен човекът. Така можем да повишим своето добруване и да отслабим нездравословните си и вредни импулси. Това е от полза не само за собственото ни физическо и психично здраве, а и за всички хора, с които живеем и работим и които придават на живота ни смисъл и любов, а също и за света, който обитаваме.“, каза за „Артефир“ д-р Кабат-Зин преди срещата с българските читатели.
Според него във време като днешното е много важно да не изгубим ума си точно когато най-много се нуждаем от него. „Нужно е ежедневно да култивираме неосъдителна, нереактивна осъзнатост (или внимание към момента). Може да го правим в малки дози, но многократно в течение на деня. Това ще ни помогне да внесем в най-трудните моменти на тази привидно безкрайна пандемия известна душевна уравновесеност и спокойствие“, споделя още авторът.
Д-р Кабат-Зин смята, че пандемията ни предоставя възможност да открием мащаба на своята човечност чрез начина, по който се държим с другите и да се опитаме да бъдем максимално полезни. Той е убеден, че това е нова ситуация, която ни учи как да оценяваме настоящия момент такъв, какъвто е, бил той приятен, неприятен или неутрален, да изпълним достойно това, което се изисква от нас, и да живеем в настоящия момент миг по миг.
За д-р Джон Кабат-Зин:
Основател на Програмата MBSR (Намаляване на стреса чрез осъзнатост), Клиниката за намаляване на стреса (1979 г.) и Центъра за осъзнатост в медицината, здравеопазването и обществото (1995 г.) в Медицинския факултет на Масачузетския университет. Почетен професор по медицина.
Автор и съавтор на 14 книги. Води семинари и ритрийти за осъзнатост за специалисти от сферата на здравеопазването, технологиите и бизнеса, както и за непрофесионална аудитория от цял свят. Изявен привърженик на социалната и икономическата справедливост.
Работата на д-р Кабат-Зин допринася за нарастващото движение за осъзнатост в сферата на медицината, психологията, здравеопазването, невробиологията, училищата, висшето образование, бизнеса, социалната справедливост, наказателното правосъдие, затворите, законодателството, технологиите, правителството и професионалния спорт. Редица болници и медицински центрове по света предлагат клинични програми, базирани на обучение в осъзнатост и MBSR. Живее в Масачузетс.
Участвал е в множество телевизионни документални филми по целия свят, както и в специалните предавания на PBS „Изцелението и умът с Бил Мойерс“, „Шоуто на Опра“ и „60 минути“ на CBS с Андерсън Купър.
Чуйте какво сподели още световният авторитет по осъзнатостта (mindfulness) за това какво да правим, за да оцелеем психически в новите условия на физическа и социална изолация и как се променя светът в условията на Ковид кризата.
Снимки: предоставени от издателство „Кибеа“
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg