Министерството на образованието изготви три варианта на графици за редуване на присъствено и онлайн обучение. Според тях учениците трябва да прекарат не повече от 10 последователни учебни дни вкъщи и поне две седмици присъствено в класните стаи. Доколко ефикасно би било това, ще имат ли ефект всички взети мерки и чу ли се гласът на учителите по този въпрос.
Според Драгомир Цукев, учител по английски език в гр. Добрич и Лилия Стоянова, учител по иформационни технологии във Варна, представители на фейсбук групата „Учители за безопасно образование“, всички приложени мерки са закъснели и затова са неефективни и неадекватни, и единственият вариант за сегашната ситуация е затварянето на училищата за срок от три до четири седмици. Педагозите са обезпокоени от смъртността сред техните колеги и липсата на лични предпазни средства, с които да преподават. „Пропуснатите икономически и образователни ползи се компенсират във времето, човешкият живот – никога“, каза Драго Цукев.
Близо 80 на сто от българските учители смятат, че цялата образователна система трябва да премине временно в електронно обучение от разстояние, а над 76% от тях са на мнение, че училищната среда в момента не е безопасна за работа – това показва анкетата на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
„Да се вслушаме в мъдростта на учителите“ – това заяви в ефира на „Нашият ден“ д-р Юлиян Петров, председател на синдиката.
Чуйте повече в звуковия файл.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg