При първото затваряне на училищата през март стотици деца останаха дигитално изолирани, понеже живеят в тежки условия и нямат необходимата техника. Бедността ограничи достъпа на много деца до образование и без помощ отвърн, те щяха да останат изключени.
Две различни инициативи – на център „Амалипе“ и на "Фабрика за идеи" – започнаха кампании за набиране на устройства и даряването им на нуждаещи се деца.
Оказва се, че новото затваряне не е сварило изненадани хората и от двете инициативи, напротив, те не са спирали да работят и да подобряват възможностите повече деца да не остават изолирани от образованието.
Какво постигнаха "Стара техника за ново начало" и "Общество в нужда се познава" – разказват Теодора Крумова, директор на Център "Амалипе" и Янина Танева от "Фабрика за идеи".
Близо 800 устройства за дистанционно обучение – компютри, таблети, лаптопи и други, бяха набрани в рамките на кампанията "Стара техника за ново начало", организирана от Център "Амалипе" и фондация "Заедно в час" при първото затваряне на училищата и последвалата дистанционна форма на обучение.
"Предоставянето на устройства обаче не е достатъчно, каза Теодора Крумова. Устройството е само средство. Трябва да се подъдржа мотивацията за учене на децата, защото у дома тази мотивация бързо спада. Затова въведохме и обучихме ученици-наставници – деца, които се ползват с доверие и статут сред съучениците си да им помагат. Учителите и образователните медиатори, там, където ги има, са натоварени и не могат да се ангажират и с техническите въпроси. Тази роля поеха учениците наставници – още повече те могат да обяснят технологичните особености на език, разбираем за съучениците им.
Ние образовахме учениците наставници и видяхме голямо желание за работа и енергия, която се прехвърли и върху другите.
Кампанията е насочена към училищата – осигурените технологични средства се дават на училищата и те вече ги разпределят. След края на дистанционното училище, те ще бъдат върнати.
Важно е и тези, които получават дарението, да видят кой стои отсреща – да видят, че на някого му пука, че е направил усилие – това също повишава мотивацията. Другото хубаво нещо, беше, че контактът с родителите стана активен. Включително е имало и родители, които са държали часовете да се програмират така, че да могат да присъстват през цялото време. Разбира се, има родители, които нямат нужните технологични умения или детето се гледа от баба и дядо, но като цяло родителите са активни и подкрепят."
Чуйте Теодора Крумова:
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg