Расим Бекир е изключително скромен млад човек, роден и израснал в Омуртаг. В момента е студент четвърти курс във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Вратата към физиката за него се отваря от любимата учителка по този предмет. Неусетно идват победите в националните олимпиади, а по-късно и успешните представяния в няколко международни конференции.
За Расим любимият му преподавател д-р Николай Зографов, гл. асистент в катедра „Физика на кондензираната материя и микроелектроника“, казва: „Абсолютно вярно е, че е скромен, въпреки че когато се налага да защити научната ни работа и когато стане въпрос за неговата професионална работа там виждаме един малко по-различен от скромния човек Расим. Виждаме един амбициозен млад учен. Скромността, която той демонстрира е свързана с неговата личност и това го прави изключително ценен човек.
„Още от малък много учеше, любопитен беше. Беше много постоянен, беше и трудолюбив – от там дойдоха успехите, и от волята.“ – това пък разказва баща му Ерол Бекир
„Усърдният труд, инициативата упоритостта, любопитството и любовта. Особено без любовта не става“ – така Расим Бекир отговаря на въпроса кои са качествата, които водят към успеха. Останалото от и за Расим Бекир чуйте в звуковия файл.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg