Каква е съвременната историография във връзка с „Възродителния процес“ в по-широк исторически контекст? Обширна статия на д-р Румен Петров, представена на конференция за „Възродителния процес“, а наскоро публикувана в турски сборник на тази тема, посветена на социалната травма от тези събития, прави преглед на съвременната хуманитаристика във връзка с процесите на асимилация на турското малцинство по време на комунистическия режим.
В "Нашият ден" д-р Румен Петров постави въпроса за оскъдната и щадяща властта съвременна историография във връзка с „Възродителния процес“ в по-широк исторически контекст и критиката му към нея се превърна в критика на национализма въобще, като се започне от корените му през 18-и век и се стигне до плодовете, които берем от него днес.
Д-р Петров, извън задълбочените си познания по история, е преди всичко психиатър и преподавател по социална работа и като такъв насочва вниманието към травмата, която националистичната идея нанася не само върху малцинствата, но и върху осакатената сложна идентичност на мнозинството – защото дори и най-самоотвержените ловци на кръстове в заледени водоеми, които се смятат за чисти българи – са носители на тази сложна културна идентичност и в известна степен жертви на националистичния конструкт.
"Национализацията на колективната идентичност ни ограбва – смята д-р Петров – ограбва дори тези, които са от страната на силните."
Чуйте повече в звуковия файл.Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg