Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Слави Бошнаков: Да си звукорежисьор е ангажимент, концентрация и дълг

Обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен и в свои води

Слави Бошнаков
Снимка: Мария Мира Христова

По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. 

Много е трудно звукорежисьорът да застане до водещия пред микрофона в студиото. За звукорежисьорите, без които не можем...

Главен герой е доайенът на звукорежисьорите на програма „Христо Ботев“ Слави Бошнаков.

"Героите са на друго място... Ние сме тези с лопатите и с кирките... Аз съм бил в Радиото на две земетресения. Вярно, че нашият стар хубав дом е доста добре построен, масивен и стабилен, но въпреки това пултът се тресе. Преди години имаше и съобщения за поставени бомби в сградата на радиото, които, слава богу, се оказаха неверни. Тогава на пропуска стоеше извънреден полицай, който каза: "Всеки, който се разпише, на своя отговорност, може да влезе в радиото и да работи". Та познай кой се разписа пръв – моите колеги, звукорежисьорите."

Без кого не може Радиото

"Имаше едно време един генерален директор, който искаше да прави съкращения на персонала. Аз му казах тогава: "Г-н генерален директор, не е сложно – идвате на национален празник/събота/неделя и тръгвате от едната към другата сграда. И започвате – където няма хора, значи може без тях. Където има хора, които работят – значи без тях не може". Та ако това се приеме за героизъм, добре."

Професията звукорежисьор

"Тази професия е изключително специфична. Аз действително обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен, там се чувствам в свои води. Мисля, че повечето ми колеги го чувстват по същия начин. Тази професия учи на много неща. Тя е занаят. Навремето преди 30-ина години откриха такава специалност "Звукорежисура". От там хората излизат с много висока квалификация, но те не излизат със занаят. Защото, да кажем, идва тука млад човек, който е технически много добре. Но му липсват тия ... (щрака с пръсти) неща. Това е изключителен ангажимент, изключителна концентрация и чувство за дълг. Не помня за тези 42 години в радиото мой колега да не е дошъл на работа."

Пътят към Радиото

"Благодарение на моята майка Нина Симеоновна Бошнакова – московчанка четвърто поколение – съм израснал в Радиото. Още като дете ме впечатли атмосферата. Първо ме спечели спокойствието на хората, подредеността, чистотата, тези студиа със специално оборудване за акустика... Естествено дойде всичко – моята мечта беше тази. Аз съм от тези "хвърчащите хора" (както казва Валери Петров), които работят това, което обичат. Първите стъпки – имаше комисия, имах за наставник Сета Митрева – изключително възпитан, фин човек – от нея научих основите на работата. Да, както каза и колегата Антонина Кирякова, много е важно младите хора, които идват, да знаят, че тука заплащането не е голямо. Наистина тези хора са тук, затова че обичат работата си – не като клише..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26