По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата.
Много е трудно звукорежисьорът да застане до водещия пред микрофона в студиото. За звукорежисьорите, без които не можем...
Главен герой е доайенът на звукорежисьорите на програма „Христо Ботев“ Слави Бошнаков.
"Героите са на друго място... Ние сме тези с лопатите и с кирките... Аз съм бил в Радиото на две земетресения. Вярно, че нашият стар хубав дом е доста добре построен, масивен и стабилен, но въпреки това пултът се тресе. Преди години имаше и съобщения за поставени бомби в сградата на радиото, които, слава богу, се оказаха неверни. Тогава на пропуска стоеше извънреден полицай, който каза: "Всеки, който се разпише, на своя отговорност, може да влезе в радиото и да работи". Та познай кой се разписа пръв – моите колеги, звукорежисьорите."
Без кого не може Радиото
"Имаше едно време един генерален директор, който искаше да прави съкращения на персонала. Аз му казах тогава: "Г-н генерален директор, не е сложно – идвате на национален празник/събота/неделя и тръгвате от едната към другата сграда. И започвате – където няма хора, значи може без тях. Където има хора, които работят – значи без тях не може". Та ако това се приеме за героизъм, добре."
Професията звукорежисьор
"Тази професия е изключително специфична. Аз действително обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен, там се чувствам в свои води. Мисля, че повечето ми колеги го чувстват по същия начин. Тази професия учи на много неща. Тя е занаят. Навремето преди 30-ина години откриха такава специалност "Звукорежисура". От там хората излизат с много висока квалификация, но те не излизат със занаят. Защото, да кажем, идва тука млад човек, който е технически много добре. Но му липсват тия ... (щрака с пръсти) неща. Това е изключителен ангажимент, изключителна концентрация и чувство за дълг. Не помня за тези 42 години в радиото мой колега да не е дошъл на работа."
Пътят към Радиото
"Благодарение на моята майка Нина Симеоновна Бошнакова – московчанка четвърто поколение – съм израснал в Радиото. Още като дете ме впечатли атмосферата. Първо ме спечели спокойствието на хората, подредеността, чистотата, тези студиа със специално оборудване за акустика... Естествено дойде всичко – моята мечта беше тази. Аз съм от тези "хвърчащите хора" (както казва Валери Петров), които работят това, което обичат. Първите стъпки – имаше комисия, имах за наставник Сета Митрева – изключително възпитан, фин човек – от нея научих основите на работата. Да, както каза и колегата Антонина Кирякова, много е важно младите хора, които идват, да знаят, че тука заплащането не е голямо. Наистина тези хора са тук, затова че обичат работата си – не като клише..."
Чуйте повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg