Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психичното здраве и добротата

Снимка: pixabay

17 февруари е определен като Ден на спонтанните актове на доброта. Празникът се отбелязва, независимо от националност, етническа принадлежност или религиозни убеждения. Каква е връзката между доброто и психичното здраве коментира в “Нашият ден“ Беатриса Аврамова, психолог.

“Връзката е категорична и всъщност е двупосочна. Съществуват най-различни сценарии за правенето на добро. И от това от какво може да е продиктувано то. Всеки от нас е бил в ситуация, в която върши добро, за да успокои съвестта си. Например, ако без причина сме се сопнали на родителите по телефона сутринта и това ни гложди през деня, и решаваме впоследствие да съдействаме на някой колега с работните му задачи или пък да направим жест към партньора си. Това е един много естествен и по-скоро автоматичен механизъм в опит да си възвърнем вътрешния баланс и разбирането за това кои сме ние. Тук ключовият момент е самонаблюдението и да имаме развит вътрешен диалог. Защото, ако осъзнаем, че се чувстваме дискомфортно от дадено нещо, например как сме провели разговор с родителите си, можем просто да им се обадим отново и да има кажем нещо мило. Това само по себе си е акт на добрина.“

Психично здраве и вършене на зло – последствия

“Винаги, когато става дума за разминаване между вътрешните ни намерения, това което мислим и чувстваме, и това, което проявяваме към света, ако тези неща не са в хармония, неизбежно в нас се поражда един вътрешен конфликт. Без значение накъде и как ще бъде изразен, със сигурност води до проблеми за нас. Това важи и за правенето на добро и само говоренето за него. В същото време, както вие споменахте, има и една друга ситуация, в която се говори за добро, прави се добро, но то е някаква частична маска. Това също може да даде отражение върху психичния ни свят.“

Бъдете открити

“Бих пожелала на всички да имат смелостта да бъдат открити и искрени. На първо място, пред самите себе си. Ценността на това е огромна и ни дава възможност да се видим такива, каквито сме, за да можем да се разберем и да се приемем. Когато сме във вътрешна хармония, имаме баланс и с недостатъците си, а добротворството се получава като едно естествено проявление.“

Пандемията

“Има две основни посоки. Едната е свързана с това, че категорично кризите, включително и тази, пред която преминахме миналата година и все още преминаваме, определено изваждат едни много добри и специални части от нас. Това да се обръщаме към хората около себе си, да намерим начин да се свържем с тях. Има хора, които намират начини да са още по-социални. Но има и друга посока – опитите за правене на добро – и към себе си, и към другите, но в стремежа да компенсираме това, което се случва.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12