Голямото момиче на българския рок Милена Славова е рожденик. С равносметка и без да остарява, разказва за рока, годините, времето, мечтите и проектите си.
Милена Славова е Главен герой в “Нашият ден“.
“Има много пеещи момичета, но то не е само пеенето, а е някак и стилът на живот. Не е само да си облечеш коженото яке, ами и начинът на мислене е важен, на усещане, на организация, на този хъс непримирим. Това са съвкупности от неща, защото някои хора си мислят, че да си рок певица е това – обличаш си коженото яке, качваш се на сцената и пееш рок. Ама не е това. Това е идеология, начин на живот, стил на мислене, вибрации. И понеже през годините виждат, че не е лесно, и доста дами се отказват. А иначе имат гласов потенциал. В пространството са се доказали с интересни гласове, но явно не им издържат нервите.“
Променят ли я годините
“Мисленето ми, начинът, отношението към света – всичко ми е същото. Аз се обогатявам с опит с всеки изминал ден. Той се трупа под формата на години. Развивам се душевно, обогатявам си средата, не се свивам в себе си от това, че възрастта напредва.
Мислила съм си, че наистина в един момент се получава така, че няма синхрон върху това, което си отвътре, и това, което в един момент времето прави от теб. Колкото и човек да си прави пластични операции, това е Божа работа, годините са си години. Човек не трябва да се запуска в никакъв случай, но пък времето не можем да победим. Важен е духът!“
Над 50
“Попадат ми разни неща, които чета от време на време за хората над 50. Казват, че тепърва животът започва. Едно време си казвах – “Тия пенсии, какво ще се занимавам да им чета нещата“. Мислех си, че това са пенсии, а напротив това са много богати на опит хора, които са видели прекалено много и с набрания опит през годините тепърва животът започва.“
“Васко Кръпката преди ми беше казал, "След 50 животът започва". Викам – “Какъв живот бе, братко, ние ще умрем от старост скоро“, в реда на майтапа. Но наистина той излезе прав, защото аз открих неща, които преди просто не съм забелязвала, минавали са покрай мен, но не съм ги усещала и виждала. Не се притеснявам от това, че остарявам, а напротив – радвам се, че имам други сетива.“
Пожелава си
“Идеята ми е така да вървя напред, че един ден, като се погледна, то ще стана баба със сигурност, но искам да съм от тези лудите баби. Навремето в Лондон в един автобус видях две баби. Едната със синя коса, другата със зелена. Сигурно бяха на 85 плюс. Обаче с татуировки, с гривни, с лакирани нокти на крака, на ръце, уникални дрехи, бижута... и им казах – „Евала на тези жени"."
Пандемията
“Може би трябваше да се случи нещо, човек малко да си поосмисли нещата за това какво прави и кои са хората около него, за какво се бори в живота. Имахме доста време да го осмислим и най-накрая да го измислим. Мога да кажа, че със сигурност всеки малко или много се е променил от изминалата година.“
Какво още си пожелава рок примата на рождения си ден, можете да чуете от звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg