19-годишният Ивайло Илиев е студент по компютърни науки в Манчестър, Великобритания, и е завършил Софийската математическа гимназия.
Той неотдавна беше сред победителите в глобалната иновационна програма Panda labs на WWF – България. Програмата включваше един хакатон, в който идеите на Ивайло и неговите съмишленици бяха отличени.
Ивайло Илиев е главен герой в “Нашият ден“
“Нашата идея за опазването на околната среда от отпадъци е приложение, което да информира хората за това какъв тип боклук държат, по какъв начин да го изхвърлят. Осъзнахме, че има един малко по-голям проблем. Оказа се, че хората много се дразнят, когато си направят усилието да проверят какъв тип им е боклука, да намерят контейнер, в който се изхвърля. Или пък, когато намерят правилната кофа, тя да е пълна, да я няма или да е повредена. Отделно от това понякога отнема много време и хората малко се демотивираха да търсят къде точно има подходящ контейнер“ – разказва той и уточнява –
Затова развихме идеята си в това потребителите да могат по-лесно да получават информация, първо, това което държат в ръцете си какъв тип боклук е, и после, лесно да разберат коя е конкретната правилна кофа, в която да го изхвърлят, и отделно от това чрез GPS да ги навигираме до най-близката такава.“
“Нашият отбор, ние сме приятели, случайно ни попадна идеята и решихме да се включим. Като цяло всички сме студенти първа или втора година. Всички учим в чужбина. Това сме аз – Ния, която учи финанси, Ерин, който учи бизнес и мениджмънт, и Иван, който учи природни науки.“
Страстта към предприемачеството
“За развитието си съм много благодарен на моите родители, които още от малък ме записваха на абсолютно всякакви неща. Това донякъде е оставило един навик в мен, впускам се във всяко нещо, което искам да пробвам. Разучавам всяка инициатива, която ми е интересна, и се свързвам с хората, които я правят. Отидох в Манчестър за два месеца, и когато обявиха втория национален локдаун, в началото на ноември, реших, че ще ми е по-добре в България.“
“Всичко започна с първата ми програма с “Тийноватор“, в която се включих просто защото направиха презентация в училище и група приятели се включихме. Най-големият ми бонус бяха контактите, запознах се с много хора, които след програмата ме насочиха как да продължа да се развивам в това, което ми е интересно. Така се занимавам с много програми и инициативи.“
“Тийноватор“ е програма за групово менторство. На практика взимат ученици от много градове в страната, формират екипи от тях и им дават ментори, които да им помогнат да изградят свой бизнес. Там организирахме онлайн платформа за рождени дни. Работихме за нея през цялата учебна година, продължихме и след състезанието да се занимаваме с нея. На практика свързваме родителите с детските парти центрове.“
Компютърни науки в чужбина
“Брат ми, който е 4 години по-голям от мен, влезе преди мен в Математическата гимназия и преди мен започна да учи компютърни науки. В един момент трябваше да се попитам – всъщност това е път, който е готин, който има добра реализация, но за мен ли е точно?! Посъветвах се с много хора и се оказа, че тези технически умения, които получавам чрез обучението си, ще ми бъдат полезни не само ако реша да се развивам като програмист, но и ако избера занимания с бизнес, това са ключови умения.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..
Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа". Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg