Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Приложение за опазването на околната среда от отпадъци отличено в хакатон

Снимка: Владимир Недев

19-годишният Ивайло Илиев е студент по компютърни науки в Манчестър, Великобритания, и е завършил Софийската математическа гимназия.

Той неотдавна беше сред победителите в глобалната иновационна програма Panda labs на WWF – България. Програмата включваше един хакатон, в който идеите на Ивайло и неговите съмишленици бяха отличени.

Ивайло Илиев е главен герой в “Нашият ден“

“Нашата идея за опазването на околната среда от отпадъци е приложение, което да информира хората за това какъв тип боклук държат, по какъв начин да го изхвърлят. Осъзнахме, че има един малко по-голям проблем. Оказа се, че хората много се дразнят, когато си направят усилието да проверят какъв тип им е боклука, да намерят контейнер, в който се изхвърля. Или пък, когато намерят правилната кофа, тя да е пълна, да я няма или да е повредена. Отделно от това понякога отнема много време и хората малко се демотивираха да търсят къде точно има подходящ контейнер“ – разказва той и уточнява –

Затова развихме идеята си в това потребителите да могат по-лесно да получават информация, първо, това което държат в ръцете си какъв тип боклук е, и после, лесно да разберат коя е конкретната правилна кофа, в която да го изхвърлят, и отделно от това чрез GPS да ги навигираме до най-близката такава.“

“Нашият отбор, ние сме приятели, случайно ни попадна идеята и решихме да се включим. Като цяло всички сме студенти първа или втора година. Всички учим в чужбина. Това сме аз – Ния, която учи финанси, Ерин, който учи бизнес и мениджмънт, и Иван, който учи природни науки.“


Страстта към предприемачеството

“За развитието си съм много благодарен на моите родители, които още от малък ме записваха на абсолютно всякакви неща. Това донякъде е оставило един навик в мен, впускам се във всяко нещо, което искам да пробвам. Разучавам всяка инициатива, която ми е интересна, и се свързвам с хората, които я правят. Отидох в Манчестър за два месеца, и когато обявиха втория национален локдаун, в началото на ноември, реших, че ще ми е по-добре в България.“

“Всичко започна с първата ми програма с “Тийноватор“, в която се включих просто защото направиха презентация в училище и група приятели се включихме. Най-големият ми бонус бяха контактите, запознах се с много хора, които след програмата ме насочиха как да продължа да се развивам в това, което ми е интересно. Така се занимавам с много програми и инициативи.“

“Тийноватор“ е програма за групово менторство. На практика взимат ученици от много градове в страната, формират екипи от тях и им дават ментори, които да им помогнат да изградят свой бизнес. Там организирахме онлайн платформа за рождени дни. Работихме за нея през цялата учебна година, продължихме и след състезанието да се занимаваме с нея. На практика свързваме родителите с детските парти центрове.“

Компютърни науки в чужбина

“Брат ми, който е 4 години по-голям от мен, влезе преди мен в Математическата гимназия и преди мен започна да учи компютърни науки. В един момент трябваше да се попитам – всъщност това е път, който е готин, който има добра реализация, но за мен ли е точно?! Посъветвах се с много хора и се оказа, че тези технически умения, които получавам чрез обучението си, ще ми бъдат полезни не само ако реша да се развивам като програмист, но и ако избера занимания с бизнес, това са ключови умения.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30