Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли опазена Източната могила до с. Караново

Колесница и гробница на тракийски аристократ от I в. сл. Хр. – археологически комплекс „Източна могила“, село Караново
Снимка: БГНЕС

Историята на Източната могила край новозагорското село Караново – един уникален археологически паметник е дълга, за съжаление, и много от вас я знаят, защото в предаванията за култура по програма „Христо Ботев“ се е говорило за нея нееднократно. А причината е – нестопонисването ѝ от страна на общината и държавата, заради което вече години наред този паметник е в плачевно състояние и не само той разбира се по нашите територии.

Изненадващо през януари Община Нова Загора спира охранителната система СОТ на могилата, а покритието ѝ се руши от 2015 година. От няколко години обектът е затворен и за посещения именно заради временно изграденото покритие, което се руши и е опасно. До днес, въпреки засиления обществен интерес и усилията на гражданската инициатива „За спасяването на обект Източна могила“, създадено от археолозите, които я откриват, нищо не се предприемаше за нейното опазване. През последния месец се установи и, че в близост до могилата има иманярски набези, което засили притеснението на археолозите.

Засега се знае, че ще започне реконструкция на покритието на Източната могила край новозагорското село Караново. Причината за спешните дейности е засиленият обществен интерес, след като археолози алармираха за иманярските изкопи в близост до обекта.

Д-р Веселин Игнатов, археолог в РИМ-Сливен, който е ръководил екипа, извършил откритието на обекта през 2008 г., разказва, че иманяри са извадили две антични колесници, на около 50 метра източно от могилата. Според кмета на село Караново при огледа от полицията е констатирано, че са счупени панели от конструкцията около могилата, но нищо не е било взето, не се е потвърдила информацията, че е било копано в основата на обекта. Според нея изкопите не са дело на местни хора, но набезите на иманяри не са прецедент. Последният подобен случай е през миналата есен в друга нива, където също е било разкопано.

Т.нар. Карановска могила бе открита през 2008 г., след иманярски покушения. Открити бяха антична колесница и гроб с ритуална площадка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два румънски замъка гостуват с изложба в "Двореца" в Балчик

С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите  ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..

публикувано на 15.01.25 в 10:50

Филмът "Аз, морето – живот в мълчание" с нова прожекция в София

Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...

публикувано на 15.01.25 в 09:19
Теодор Траянов

Спомен за поета Теодор Траянов 80 години след смъртта му

80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..

публикувано на 15.01.25 в 08:57
Слав Недев

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55