Как децата ни да заобичат четенето, книгите, знанието е огромна грижа на родителите и учителите. Никой не може да се похвали, че е открил универсална и безотказна рецепта, а навярно и няма такава. Има обаче път, който със сигурност води в добрата посока, стига ние, възрастните, да поемем по него без хитруване и високомерие. Ясен знак, че сме го налучкали, е детският ентусиазъм, който само чака да бъде разпален. По всичко личи, че точно това се случва с едни петокласници и тяхната класна ръководителка. Неотдавна учениците от V-е клас на шуменското средно училище „Сава Доброплодни“ и учителката им по български език и литература и тяхна класна ръководителка Нора Баланска отправиха предизвикателство към всички четящи хора, независимо от възрастта им. За времето от Международния ден на детската книга (2 април) до Световния ден на книгата и авторското право (23 април) да се снимат с корицата на любима книга и избран цитат от нея и да споделят снимката във фейсбук на #саватачете.
Още в първия ден от началото на инициативата самите петокласници започват да публикуват снимки с избрани книги, да изписват грижливо и красиво любими изречения и реплики. Мечо Пух и Прасчо, Дороти от „Магьосникът от Оз“, Дръндьо, „Лютата лелка“, Том Сойер… дори учебникът по литература проговарят до грейналите лица на децата от снимките. Пъстротата и спонтанността на избора са сигурен знак, че всичко се прави с желание и удоволствие. Какво ще последва нататък децата и класната им тепърва ще обсъдят и решат заедно. А как се е случило малкото вълшебство между малките читатели и възрастния до тях, чуйте в разговора с госпожа Нора Баланска и две от нейните петокласнички – Ирен Ангелова и Моника Спасова.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg