Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова: Българската жена – в обществото и в политиката

В момента женското не е проблем

| обновено на 21.04.21 в 10:57
Проф. Антоанета Христова, Ръководител на департамент Психология в (ИИНЧ) към БАН.
Снимка: БГНЕС

Доколко личността и полът имат значение в политиката?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Антоанета Христова – политически психолог.

“Всичко е от значение и дали си мъж или жена, защото това е въпрос на роля, която изпълняваш в живота. Ролевите функции са елемент от културата на всяко общество, според които всеки се съотнася и има изградена норма или стереотип на ролевото поведение.

В България, за разлика от други култури, жената е постигнала правото да има мнение, да върти главата, както се казва на мъжа, от древни времена. Още съвсем в началото на века жените тук са се борили за своето право и те са едни от първите въобще в Европа, които получават право да гласуват. Това е интересен феномен. Защото в тази България, която е на Балканите и която е била толкова години под турско, нормално би било обратното поведение.

Друго характерно за българската жена е, че на практика в съвременния свят ролевите ни възприятия, особено след 1989 г., станаха такива, че мъжете и жените започнаха да носят еднакво бремето. И преди го носеха еднакво. Но след 1989 г., попадайки в кризата, героините на труда, а по-късно тези жени, които посрещнаха промяната и срещнаха големите кризи, и се наложи да поемат заедно с мъжете и изхранването, работата, гледането на децата и в същото време умението да балансираш. Това е свръхфункционална задача за една женска роля

И така преминаваме в политиката. Още нещо много важно трябва да имаме предвид за България и не само тук. Защо де факто имаме разлика между мъже и жени и в целия свят? Имаме разлика в заплащането на труда, средната работна заплата е по-ниска при жените винаги и не само в България. Има сериозна разлика, независимо че трудът, по който сравняваме заплатите, е един и същ. Скачаме в политиката – в момента там имаме драматично намаляване на броя на жените. Сега имаме по-малко жени от миналия парламент. Което означава, че може би сме минали в един по-стар период.“

В парламента

“Жената в парламента има сложен образ. Там има много сложна комбинация от мъжка роля – неслучайно “политик“ е мъжка дума. Обикновено голямата политика в историята се е правила от мъже. Революциите са правени от мъже. Жените носят знамето. Затова, вкарвайки женския образ в парламента, в контекста на среда, в която за всеки човек се пита как е попаднал в парламента, жената особено лесно се превръща във “вкусна дъвка“ в устата на обществото, за да се занимават с това по какъв начин втори, трети и четвърти план в биографията ѝ, които са я довели до парламента. При мъжете това го няма. И се свързва със съвсем други механизми, не с такива, унижаващи личността. На заден план остава всичко съществено, свързано с качествата на жената.“

Жена премиер

Мисля си, че в момента не е проблем женското. Има много видими жени, но високият тон, крясъкът, най-неприятното в женското поведение, взе връх в последните месеци, като наблюдение.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09