Безопасни ли са нагреваемите тютюневи изделия?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение „Въздух за здраве“.
Нагреваемите тютюневи изделия – по проучвания, които са финансирани от самите производители, изглежда да са по-безопасни. Но истината е, че нямаме достатъчно данни за дългосрочните ефекти от тях.
Не можем да бъдем категорични, че са по-безопасни, тъй като ги няма дългосрочните изследвания, които ги има при класическите цигари.
Които са доказано вредни на базата на изследвания на над 80-90 години вече.
За новите имаме твърде оскъдни данни и те са основно от проучвания, финансирани от самите производители.
СЗО приема предпазливо нагреваемите тютюневи изделия
С основание, защото, когато се въвежда нова технология, трябва да мине достатъчно време, за да сме сигурни, че всичко е наред.
Във всички изделия, които са свързани с тютюнопушене – и в класическите, и в т.нар. електронни – всички те съдържат никотин, веществото, което предизвиква зависимост, свързана с употребата му.
Хората, инхалиращи отстрани никотин, имат риска да могат да станат зависими от това, макар че е много по-ниска концентрацията.
Проблемът е в това, че не е необходимо да имаме такава зависимост. А тя се продължава с нови и нови средства, които се опитват да избегнат огромните негативи. Тютюнопушенето е един от основните фактори, водещи до всички хронични заболявания, които имаме – мозъчно-съдовите, сърдечно-съдовите, дихателните, диабетът и т.н.
Основните групи от хронични заболявания, които са истинска пандемия от неинфекциозни заболявания, които имаме в световен мащаб, се дължат на два основни фактора – въздушното замърсявани и тютюнопушенето.
Тези два фактора, макар и доста различни, са много сходни, защото и двата влизат в белия дроб и увреждат организма, чрез веществата, които ние инхалираме през белия дроб.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg