Наскоро в Дупница беше представена книгата „Хроника на дупнишките евреи“. „Да разказваме с добро“ е подзаглавието на книгата… С добро чувство и с желание никога да не се повтарят масовите гонения и изтребления на който и да е народ за книгата разговаряхме с нейния автор Явор Тодоров.
Огромен изследователски труд е положил г-н Тодоров, преглеждайки над 6000 страници архив за живота на еврейската общност в Дупница. Само малка част от намереното в тях влиза в книгата. От нейните страници научаваме и за обикновени хора – българи, застъпили се лично за подлаганите на гонения евреи по време на действието на Закона за защита на нацията. „През март 1943 година, разказва Явор Тодоров, митрополит Стефан, връщайки се от Рилския манастир, вижда града пуст. И пита архиерейския наместник защо няма никой по улиците. „Защото евреите са арестувани. Българите са солидарни с евреите, затова и те не излизат“ бил отговорът.“ – тази и още други истории можете да чуете в звуковия файл.
„Това е книга – документ за живота и дейността на еврейската общност в Дупница, но е и документ за живота на самата Дупница, в която къде мирно, къде шумно, къде неспокойно съжителстват етническите общности. Това са общности, свързани с близки исторически съдби без съмнение.“ – това каза за книгата нейната редакторка Михайлина Павлова. Когато четем книгата, нямаме усещането, че еврейската общност в Дупница живее свой затворен живот“.
Какво още разказа тя – чуйте в звуковия файл.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg