Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

14 юни – Световен ден на кръводаряването

Снимка: ВМА

На 14 юни се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител. Основната цел е да се повиши осведомеността в световен мащаб за необходимостта от безопасна кръв и кръвни продукти. Този ден се отбелязва от 2004 г. Инициатори са Световната здравна организация, Международната организация на Червения кръст и Червения полумесец.

Датата е избрана в чест на откривателя на системата на кръвните групи „А-В-0" Карл Ландщайнер.

За това свое откритие, спасило и продължаващо да спасява милиони човешки животи, той е награден с Нобелова награда и рождената му дата е определена от Световната здравна организация като деня, на който всяка година се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Николай Николов, директор на Националния център по трансфузионна хематология:

Covid-19 и кръводаряването

"Както във всички сфери, така и при нас вирусът влияе. Има спад на броя дарили кръв и кръвни продукти, който не е голям. Сравнено с 2018 г., когато имахме едно покачване на броя на кръводарителите с около 3-4%, сега имаме едно намаляване на броя на кръводарителите и то е във всички центрове по трансфузионна хематология в цялата страна. Но този спад постепенно ограничава количествата, които постъпват в центровете."

Правила за даряване на кръв в пандемичните условия

"На сайта на Националния център са качени всички подробности. Това, което касае Covid-19 – всеки може да дари кръв 28 дни след положителен резултат за бърз антигенен тест или PCR."

Ваксинирането

"Когато ваксината е от две дози, дарителите нямат право да даряват между двете дози и 28 дни след втората игла също няма право да дарява.

Същото се касае и за даряването на реконвалесцентна плазма."

Доброволно дарена кръв и кръв от близки родственици

"Процентът от близки родственици е все още голям. Има лек спад в предходните няколко години, но процентът е над 80.

Няма случаи, в които не се подава кръв на лежащо болен, както твърдят спекулации. Има случаи, в които има затруднения – особено с редки кръвни групи. Тогава се умоляват близките, ако имат възможност, тъй като вероятността от наличие на същата кръвна група в близките родственици е голяма."

Чуйте Николай Николов в звуковия файл.

play.google.com

Приложение помага да намерим дарители абсолютно безвъзмездно. Приложението има за цел да улесни връзката между доброволни кръводарители и хора, които се нуждаят от кръвопреливане, и е достъпно напълно безплатно на територията на цялата

Повече подробности дава в “Нашият ден“ Стефка Попова от Българската организация за доброволно кръводаряване:

"Безспорно най-често разбираме за нуждата от кръв именно когато се сблъскаме с нея. Това беше и причината Българска организация за доброволно кръводаряване да създаде мобилното приложение “Дари кръв“, за да можем да подсетим хората, че могат да помогнат и че е важно да го направят най-вече.

Мобилното приложение ти дават възможност освен да намериш помощ и да помогнеш, което е изключително важно, за да може то да функционира.

Всеки един доброволен кръводарител може да се регистрира в него напълно безплатно и да окаже помощ при спешен случай.

Всеки един нуждаещ се пък може да направи своята регистрация, за да получи помощ. Да не се налага неговите роднини да търсят и да бъдат притискани от обстоятелствата. Това, което виждаме всеки ден в България."

Проблеми, свързани със системата за кръводаряване

"Това, което ни притеснява, е все по-често налагащата се практика пациентите да си търсят дарители, за да може да им се прелее кръв.

Чуйте Стефка Попова в звуковия файл.

Отбелязването на Световния ден на кръводаряването има формална държава на кръводаряването. През тази година това е Италия с посланието “Дари кръв, за да продължи да бие сърцето на света“.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ива Рударска, която има своя лична история, свързана с кръводаряването и е един от най-често подлагалите се на този процес кръводарители:

“Започнах да дарявам доста отдавна, още когато бях в университета. Тогава имаше организирани кампании за кръводаряване – два пъти в годината впоследствие и в компаниите, в които съм работила, също имаше такива.

В един момент всъщност сама започнах да ходя в Центъра по трансфузионна хематология, където да дарявам безвъзмездно.

Откакто има приложението “Дари кръв“, което е много удобно, се включвам в кампании за нуждаещи се. Отзовавам се всеки път, когато е възможно. Относно организацията – тя е изцяло доброволна, но там човек може да намери цялата необходима информация, за да може да се запознае с процеса.

Чуйте Ива Рударска в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, ВМА, play.google.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43