Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будният габровски дух в Националния музей на образованието

Снимка: nmogabrovo.com

Ако и днес габровци удивляват с находчивост и размах в общополезните и повдигащи духа дейности, то не е случайно. Това е град с традиции в предприемачеството, образованието и културата. Тъкмо в Габрово през 1835 г. с дарения на родолюбивите и заможни габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и други, е открито първото българско светско училище по модела Бел-Ланкастър. Още под османска власт, през 1872 г., училището прераства в гимназия – първата пълна гимназия по българските земи, която от 1889 г. носи името на благодетеля Васил Априлов.


Днес в една от сградите на Националната „Априловска гимназия“ се помещава Националният музей на образованието. Съседството е благоприятно и за музея, и за учениците, които винаги могат да открият нещо ново или да получат помощ от уредниците, разказва директорката на музея Любка Тинчева.

Неотдавна в залите на музеяполучиха наградите си учениците, отличени в третия общински конкурс „Габровските училища – история, патрони, дарители“, създаден по идея и с финансовата подкрепа на д-р Елена Сърбинова, потомка на Рашеевия род.


По време на майските празници в Габрово музеят се включи в Нощта на музеите с богата и оригинална програма със загадки, възстановки и игри за посетители от всички възрасти. В едно от забавните предизвикателства габровци са поканени да изобразят чрез карикатура ситуации от дистанционното обучение, а произведенията ще бъдат показани в Европейската нощ на музеите на 3 юли. Сред особено интересните експозиции е сбирката от учебни уреди и апарати по физика, която е изложена за показ и демонстрации благодарение на проекта „Физика в музея с Нютон и Тео“. Някои от уредите са запазени от първия у нас кабинет по физика, открит в Габровската гимназия през 1872 г. Още за музея и за духа на габровци чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10