През летните месеци посетителите могат да се докоснат до лятото на пътешественика в Регионалния исторически музей в Благоевград.
На 19 юли от 17.00 часа в РИМ-Благоевград може да се посети изложбата по случай 65-ата годишнината на Асоциацията на журналистите и писатели по туризма (АБУЖЕТ).
Осем представителни на Асоциацията ще се включат с представяния на интересни любими дестинации – екзотични и по-близки. Изложбата може да бъде разгледана през юли, август и част от септември.
Всяка събота от 11 часа някой от тези осем представители ще разказва за своята избрана дестинация – със снимки, видео и спомени, каквито е събрал.
За изложбата разказва в “Нашият ден“ Симана Марковска, журналист и пътешественик, експерт по устойчив туризъм и член на Пирински туристически форум.
“Изложбата, за която конкретно става въпрос, е във връзка с една много хубава годишнина за всички, които обичат да пътуват и да пишат за това, да споделят своите преживявания и емоции.
Вярваме, че не си струва да се пътува, ако няма емоция. Решихме да отбележим съвместно с Регионалния исторически музей в Благоевград 65-ата годишнина на една много прекрасна българска Асоциация – АБУЖЕТ. Това е Асоциацията на журналистите и писателите по туризма в България, която обединява именно такива хора, които обичат да пътуват и да споделят.
Чуйте Симана Марковска в звуковия файл.
Ролята на журналистите при опазване на културното наследство
Темата коментира в “Нашият ден“ Пламен Старев, генерален секретар на АБУЖЕТ.
“Трябва да се замислим какво точно означава опазване на културното наследство. То съществува, но то е камък върху камък, развалини, разкопани правоъгълни или квадратни окопи.
Как реално да го опазим? Това, което ние можем да направим – да напишем за него. Да насочим туристи към тези паметници. Друго, което можем да направим, е да размътим главата на някой чиновник и той да каже, че ще отпусне малко средства.
Истинската журналистика, ако можем така да я наречем, всъщност е образованието. Ние в АБУЖЕТ сме и образователна институция.
Откриваме определени обекти, насочваме широкото обществено внимание към тях, съветваме нашите читатели, зрители или слушатели да пазят това наследство."
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
На 17 и 18 май 2025 г. Археологически комплекс "Калето" в град Мездра ще се превърне в сцена на живата история по време на единадесетото издание на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура "Калето – Мездра". Събитието събира ентусиасти и реконструктори от цялата страна, които вдъхват живот на миналото, демонстрирайки средновековни..
С началото на новия летен туристически сезон темата за мястото на България като културна дестинация в Европа отново излезе на преден план. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Соня Алексиева – преподавател в Нов български университет и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникация в туризма – очерта ключовите тенденции и..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща..
Днес, 16 май, в град Русе ще се проведе Националната студентска олимпиада по математика. Това е състезание, което се организира ежегодно от 1974 г. насам от висшите училища в България . През настоящата година домакин на олимпиадата е Русенският университет "Ангел Кънчев". Повече за събитието разказа доц. д-р Илиана Раева...
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg