Достатъчно случаи за манипулиране на огромен брой хора чрез умишлено създадени и разпространени слухове познаваме и от историята, и от съвремието, за да подценяваме това явление. В края на миналия век то дори става предмет на приложната дисциплина руморология – наука за слуховете. В някои държави функционират служби за контрол на слуховете, а докъде се простират възможностите им, можем само да си представяме.
Впрочем, слухът или мълвата не е задължително насочен към страховете на хората, той може да събужда надежда, да окуражава и мобилизира в трудни моменти. Може обаче и да срине конкурентен бизнес, да провали политическа кариера, да превърне живота на засегнатите в кошмар. Слухът се появява там, където недостигът на информация създава напрежение и неизвестност, разпространява се по неофициални пътища, обраства с допълнителни детайли, сдобива се със завършен сюжет, подобно на фолклора. В повечето случаи отчасти реално обоснованата или напълно халюцинирана информация трудно или изобщо не може да бъде проверена. Новината в слуха възбужда масовата чувствителност и свежда психиката на индивида до нивото на тълпата, обяснява проф. Сава Джонев, преподавател и консултант по социална и организационна психология. В морето от информация и всевъзможните канали за разпространение е добре да се доверяваме на авторитети, които са доказали надеждността и компетентността си, съветва специалистът.
Чуйте повече от звуковия файл.
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg