Достатъчно случаи за манипулиране на огромен брой хора чрез умишлено създадени и разпространени слухове познаваме и от историята, и от съвремието, за да подценяваме това явление. В края на миналия век то дори става предмет на приложната дисциплина руморология – наука за слуховете. В някои държави функционират служби за контрол на слуховете, а докъде се простират възможностите им, можем само да си представяме.
Впрочем, слухът или мълвата не е задължително насочен към страховете на хората, той може да събужда надежда, да окуражава и мобилизира в трудни моменти. Може обаче и да срине конкурентен бизнес, да провали политическа кариера, да превърне живота на засегнатите в кошмар. Слухът се появява там, където недостигът на информация създава напрежение и неизвестност, разпространява се по неофициални пътища, обраства с допълнителни детайли, сдобива се със завършен сюжет, подобно на фолклора. В повечето случаи отчасти реално обоснованата или напълно халюцинирана информация трудно или изобщо не може да бъде проверена. Новината в слуха възбужда масовата чувствителност и свежда психиката на индивида до нивото на тълпата, обяснява проф. Сава Джонев, преподавател и консултант по социална и организационна психология. В морето от информация и всевъзможните канали за разпространение е добре да се доверяваме на авторитети, които са доказали надеждността и компетентността си, съветва специалистът.
Чуйте повече от звуковия файл.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg