Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и технологиите

Разгарът на лятото е най-подходящото време за едно ново и модерно хоби – снимането с дрон. Какво е да попаднеш в окото на бурята и да снимаш някои от най-красивите гледки с помощта на новите технологии във фотографията?

Владислав Терзийски, фотограф с интереси към фото и видео с дрон, споделя в "Нашият ден" за възможностите на тази техника, дава съвети за хубави снимки с дрон и говори за новите европейски регламенти в тази област:

"Дронът предлага доста големи възможности за заснемане, сравнено с конвенционалната фотография, когато снимаш от земя, защото ти позволява да погледнеш на нещата от един доста по-различен ъгъл. Позволява ти за много кратко време да се преместваш от едно място на друго, което физически, ако снимаш от земя, трудно би могъл да направиш."

Владислав Терзийски даде няколко съвета към хора, които мислят да си купуват дрон: "Когато си купиш какъв и да е дрон, е добре да му заредиш батерията и да отидеш първо на някоя поляна без дървета и да свикнеш как се манипулира дрона – движението му във въздуха. Дронът, освен в равнина, може да се движи и нагоре-надолу. Първо трябва да свикнеш с дистанционното управление и чак след това да тръгнеш да правиш снимки и да кадрираш. Това е най-важният съвет – за да не си счупиш дрона още първия път.

Много важно е също да се предвижда и да се гледа прогноза за времето – какъв е вятърът, дали ще вали дъжд, сняг, облачност... 

Друго – от началото на годината има приет единен европейски закон за летенето с дронове. Почти всеки, който има дрон, трябва да положи тест и да си регистрира дроновете в специални сайтове, направени за целта. Тестът не е чак толкова труден онлайн е и е абсолютно безплатен.

Най-хубавите снимки стават около изгрев и около залез – тогава светлината е най-топла, има дълги сенки (в дрон фотографията те изглеждат много интересно)." 


Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Владислав Терзийски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50