Кои са добрите примери за устойчив туризъм в Дунавския туристически район?
Темата коментира в “Нашият ден“ Гавраил Гавраилов, социолог и експерт по социално предприемачество.
“Дунавският туристически регион е най-големият в страната, но за съжаление с най-малко гостуващи туристи. Едва 2% от българския туризъм е концентриран покрай р. Дунав.
Потенциалът е огромен. Хората са много гостоприемни, има изключително запазена природа. Има и много проблеми, свързани с демографското изоставане и липсата на добра инфраструктура, но те могат да бъдат решавани в движение.
В момента към територията на региона и особено край дунавския път е по-безопасно да минеш с колело, отколкото с автомобил. Някои от главните пътища вече са в добро състояние. Всички очакват изграждането на АМ “Хемус“ и на връзките с р. Дунав. Хубаво е да има и мостове край самата река, за да можем да свържем допълнително България с нашия най-голям естествен партньор – Румъния.
Може би най-доброто място за трети мост на р. Дунав е при Свищов. Със сигурност има нужда от още два моста – при Силистра и Оряхово. По този начин наистина страната ще се отпуши на Север и ние няма да възприемаме р. Дунав само като граница, а и като възможности за развитие.
Културни възможности
Всички знаем, че модерното усещане за култура в България и европейската цивилизация е пристигнала тук, благодарение на водите на р. Дунав.
За съжаление в последните години сме обърнали гръб на този елемент от нашето развитие, но все още в Дунавските градове това усещане за европейска култура е живо. Оптимист съм, че един от възможните варианти за развитие на региона е свързан с популяризиране на високата култура.
Събития
Естественият център на културен живот е Русе, но и в останалите градове край Дунав има достатъчно културни събития, които биха привлекли интереса на туристите.
Със сигурност местните празници са много колоритни, панаирните дни. От днес стартират панаирните дни в Белене и следващите няколко дни градът ще бъде пълен с туристи. Това допринася допълнително за развитието и облика на региона. Не на последно място, когато говорим за култура, трябва да обърнем внимание на местната храна и вино, които са много подценявани в последните години, но крият невероятен потенциал за развитие.“
Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg