Какво се случва с конструкцията на многофамилни жилищни сгради, когато без експертно разрешение се събарят стени, усвояват балкони, преместват се врати и водопроводи?
Колко закона се нарушават, извършват ли се проверки и къде се подават сигналите?
Темата коментира в “Нашият ден“ Методи Андреев, строителен инженер.
“Когато се започва ремонт, свързан с реконструкция, е необходимо да се направи една консултация със строителен инженер-конструктор.
За да се види дали предлаганите промени не засягат носещи елементи. По принцип в една конструкция имаме носещи елементи, които поемат само вертикални товари и носещи елементи, които поемат и вертикални, и хоризонтални товари. Хоризонтални товари са предимно натоварванията от сеизмични въздействия.
При реконструкциите е абсолютно забранено да се нарушава един от двата вида конструктивни елемента.
Неносещи елементи
Това са т.нар. преградни стени при условие, че те са обиколени от греди. Те са обикновено 12 см. и изпълняват само разпределителни функции в помещенията.
На пръв поглед те не са носещи, но участват във формирането на един периметър, кото ние строителните инженери наричаме “коравина на сградата“. Това е важно експлоатационно изискване, има и нормативни изисквания, свързани с този параметър.
За неспециалиста бутането на преградна стена от 12 см. може да е много лесно, но зависи къде се намира стената и колко е дълга.
Например бутането на преградна стена на сграда от шест етажа, ако тя е се намира на шестия етаж има едно значение, а на първия коренно различно.
Кои още преустройства на сградата могат да бъдат заплаха за здравината й чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg