В новата българска култура няма толкова разноталантлив творец като Светла Георгиева. Тя е писател, поет, преводач, художник, композитор, бард. "Шекспир зад храстите" е заглавието на новия ѝ сборник с разкази.
"Като акварелна рисунка, в която цветовете се смесват помежду си до безкрайни нюанси, в разказите на Светла Георгиева пигментите на живота преливат един в друг – ярки или деликатни, ефирни или плътни – и така рисуват вълнуващ пейзаж. В пътуването през този пейзаж читателят ще срещне усмивки, тъга, мъдрост, лудории, дълбини и висини. И ще си тръгне от тези разкази стоплен и пречистен." Така определят сборника от издателство Жанет 45.
Светла Георгиева завършва Художествената академия в София – специалност „Графика“. Има 21 самостоятелни изложби и редица колективни изложби в България и чужбина. Нейни творби са собственост на галерии и частни колекции у нас и в чужбина. Работи в областта на графиката и графичния дизайн, стенописа, мозайката, илюстрацията. Има специализации в Лондон и Париж. По покана на Полския институт в София съставя и изпълнява в различни градове рецитал от свои песни по стихове на полската нобелистка Вислава Шимборска. Песните са записани в музикалния албум „Лястовиче сърце“ (1997). Носител на награди в редица фестивали на авторската песен в България.
През 2002-2005 г. е преподавател във Висшето училище за изкуства в гр. Сус, Тунис. Автор е на компактдиск със свои балади, на музикалния албум „Птеродактил“ (2009) и на стихосбирките: „Вълчица в храма“ (1997), „Недоизпито море“ (2001), „Звезди и плевели“ (2005), „Петдесетият етаж на Шанхай“ (2014). Сборник от нейни разкази в превод на английски е издаден през 2012 г. През същата година участва в двумесечна международна писателска програма в Шанхай.
Произведенията ѝ са превеждани на английски, полски, сръбски, италиански и китайски езици. Белетристичната ѝ книга „Разкази за вчера и други места“ (2015) е номинирана за Литературната награда на Балканските народи за 2015 г. Лауреат е на международния конкурс за разказ, организиран от Форума на жените от Средиземноморието. Член на Европейския културен парламент и на Българската секция на ПЕН-центъра. Живее и работи в София.
Снимки – изд. Жанет 45 и личен архив на Светла Георгиева
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg