Промяната в начина на живот ли е ключът към здраво сърце? Срещат ли се у нас практики за превенция на сърдечно-съдовите заболявания на работното място?
Силна гръдна болка, задух и изпотяване – търсете спешно кардиолог
Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р София Евстатиева, дм от Otgovori.info. Тя е специалист по трудова медицина.
В България съм виждала трудови практики за здравословен живот на работно място, но те не са постоянни. Обикновено се правят във връзка с някакво събитие, като днешното – Световен ден на сърцето.
Виждала съм и много информационни материали, като “използвайте стълбите“, но, когато се виждат твърде често, спират да се забелязват.
Ключът
Първото е да го поискаш. После – да не се предаваш, а да използваш всяка една минута за движение. Винаги когато видя ескалатор или асансьор, предпочитам стълбите. При всяка възможност съм сред природата.
Инициативи на работното място
Обикновено се опитваме да апелираме към ръководните кадри, за да дадат добър пример, пък и не само. Те могат да предприемат различни инициативи особено в трудови дейности с продължителна седяща или правостояща поза. Ефектът върху здравето почти винаги е един и същ, защото липсва движение.
В нашата страна малко фирми прибягват до такива инициативи, затова обръщаме повече поглед към добрите практики в световен мащаб.
Те винаги са свързани с това – от една страна, да има мотивация към работещите, конкуренция и естествено награда. Срещала съм различни практики – изминаване на километри пеша, каране на велосипед и др.
Мотивация
Методите, които използвам, най-често в обучение или когато подготвям различни материали, е да се опитам да уплаша хората. Какво може да се случи, ако не правим това и това.
Заплахата трябва да бъде много драматична и онагледена, за да бъдеш готов да направиш промяната лично.
Тук огромна роля имат специалистите по човешки ресурси, трябва да работим заедно с тях и със специалистите по здраве и безопасност.
Нормативната уредба
Много зависи как ще бъдат формулирани като продължителност програмите. Може да са програми, в които е включена едновременно и физическа активност, и начин на хранене. Храненето трябва да съответства на движението. Ако няма движение, трябва да се сещаме докъде трябва да бъде спаднало храненето.
Обръщаме повече внимание към IT фирмите, защото там информираността трябва да бъде на ниво.
Чуйте д-р София Евстатиева в звуковия файлПетър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg