Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Египет – пирамиди вместо сватба

Владина Цекова
Снимка: личен архив

Помните ли усмихнатия глас на Владина Цекова, която възторжено ни разказа за четиридневна сватба в Грузия, на която е присъствала. Тогава тя се похвали, че е канена на венчавка в Египет и аз я обявих за женитбения репортер на Покана за пътуване. Ако сте забравили – припомням: Владина е пътешественик по природа, авантюрист по дух, сценарист и главен редактор на предаването за човешките ценности и добродетели Пътеки по БНТ.

Оказа се обаче, че Covid е осуетил египетско-палестинската венчавка, но и без сватба Кайро си е същият, а пирамидите стоят в Гиза от 2000 години преди Христа. Така че Владина Цекова е имала какво да види. Тя е пропуснала да влезе вътре в пирамидите, но си знае, че повечето находки от гробниците се намират в каирския музей.

Кайро! 

Най-големият метрополис в Близкия изток, заедно с предградията наброява над 17 милиона души. В него обаче нашата гостенка Владина Цекова не се е изгубила, а е прегърнала стари приятели и е намерила нови. Но се е озорила при изпълняването на поръчки от България – подмладяващ крем за лице от камилско мляко.

Когато пропуснеш една сватба в Египет, печелиш много повече приключения и разходки. А и Владина Цекова има шанс пак да замине за Кайро, за да ни разкаже за сватбата-беглец. 

Повече – чуйте в звуковия файл.


Снимки: Владина Цекова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10