Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място пеперудата си мръдне крилцата, то на друго място може да настъпи потоп. Територията на Черно море е с дълга история. То е било и суша, било е и езеро, блато, а сега вече е това, което е.
Преди 6-7 хиляди години през Босфора са навлезли солените води, изменят се екосистемите при еволюцията на Земята. С годините обаче Черно море не става по-солено. Но става все по-топло при променящите се климатични условия.
Според едно изследване само за периода 2005-2019 година, месец февруари става все по-топъл за Черно море и процесът на затопляне ще продължи. Резултатът от глобалното затопляне е, че и водите на всички морета и океани се затоплят, и в нашето море влизат все по-топли води. Това повлиява и живота в Черно море.
Ще наблюдаваме все по-чести цъфтежи на водораслите, по-големи морски дарове, измиране на някои морски видове и дестабилизация на средния слой в Черно море. Това ще доведе до засилване влиянието на най-дълбокия слой със сероводорода и според някои учени това ще е смъртта на Черно море.
Всички протичащи в момента процеси в морето водят до дестабилизация и изтъняване на средния слой в морето, който изолира горния, където е животът в морето от долния – мъртъв. Системно трябва да се извършват проучвания и дейности, свързани с опазването на живота в Черно море", разяснява в предаването "Следобед за любопитните" биологът и еколог проф. Нешо Чипев. Той подробно разказва за процеса на оксидативен стрес, който проследяват учените и сред живите организми в Черно море.
Дотук проучванията показват, че не могат отделните фактори да бъдат проследявани как повлияват живите организми в нашето море. Стресът и оксидативният стрес са една оценка, която показва как тези фактори повлияват или застрашават живота в морето или организмите се адаптират и справят, уточнява още професорът.
Цялото интервю на Ани Костова с проф. Нешо Чипев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg