Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Александър Рачев: Винаги съм се връщал с удоволствие в България

| обновено на 10.11.21 в 10:00
Снимка: www.mccormick.northwestern.edu

Проф. дтн Александър Рачев от Института по Механика – БАН е един от учените, включени в класацията на университета в Станфорд за най-влиятелни учени в света.

Проф. Рачев се дипломира като строителен инженер по специалност “Промишлено и гражданско строителство“ в Инженерно- строителен институт в София през 1963 г. През същата година постъпва като стажант научен сътрудник в Института по техническа механика – БАН.

В Академията преминава цялата му научна кариера и през 2004 г. се пенсионира като професор и ръководител на секция по “Моделиране на биологични среди“ и процеси.

През 1969 г. защитава докторска степен по “Приложна механика“, като задочен аспирант към Полската академия на науките във Варшава, а 15 години по-късно става първият доктор на науките в областта на биомеханиката.

Научната му дейност е в областта на приложната механика, а от 1972 г. изцяло в областта на биомеханиката на кръвоносните съдове. Той е един от основателите на научно направление “Биомеханика“ към БАН през същата година.

Публикувал е над 320 научни статии – самостоятелно и в съавторство в реномирани международни и чужди издания.

Повечето от трудовете му са на английски език, но отделни публикации са на руски, френски, полски и японски.

Има над 3300 цитирания в монографии, учебници и научни статии. Неговите най-значими научни постижения са получили широко международно признание.

Биомеханика

Биомеханиката е интердисциплинарна област, включваща теоретични и експериментални изследвания на механично то поведение на живи системи . В частност в нея се изучават структурите и функциите на човешкия организъм на макро-, микро- и наноравнище. След дешифрирането на човешкия геном се развива нова област на биомеханични изследвания – динамични и реологични свойства на ДНК и белтъчните молекули.

Изследванията са ориентирани към подобряване на диагностицирането и терапията на заболявания като ортопедични травми, сърдечно-съдови нарушения и ракови тумори, както и към прилагане на нови подходи при проектиране на протези и ортези. Биомеханичните изследвания подпомагат също изследванията в областта на роботиката и спорта.

Проф. Александър Рачев е главен герой в “Нашият ден“

“Където и да съм пътувал по света и работил, винаги съм писал във всички публикации, че съм учен от България и с удоволствие съм се връщал тук. Една от най-приятните части на пътуването в чужбина е връщането вкъщи. Може би е някакво особено чувство на носталгия, подобна на любовта към децата. Те не са най-хубавите, най-умните, но са си нашите деца и това е достатъчно основание да ги обичаш.

По същия начин България сигурно не е най-прекрасната страна, нашият народ не е допринесъл най-много за световната култура или наука, изкуство, но имаме този народ и тази страна и това е достатъчно основание да ги обичаме.

За да не тръгват нашите деца на Запад, да гласуваме умно. И не само да обичаме България, но да се чувстваме и удобно в нея, защото това е отечеството ни."

Успехът

"За успеха се изисква известна доза способност и талант, но като изключим гениалните хора, за които това е призвание, научната кариера е професия и както във всяка професия се изисква малко способност, много труд, смелост, търпение и шанс."

Чуйте проф. Александър Рачев в звуковия файл.

Снимки: bas.bg, www.mccormick.northwestern.edu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26