Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Коралски:

Пенсионната система все повече заприличва на тази за социалното подпомагане

Минчо Коралски
Снимка: БГНЕС

Акцентите в днешната дискусия при преговорите за съставяне на кабинет на тема “социално подпомагане“ трябва да са много. Този, който най-много се артикулира в обществото, е как ще продължи да действа системата на социалното осигуряване. Най-вече пенсионната система. Вижда се, че прекомерната намеса на политиката в тази система доведе до сериозно изкривяване и тя все повече заприличва на система за социално подпомагане, а не на система, която отразява приноса на човек към една осигурителна система. Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Минчо Коралски, бивш министър на труда и социалните грижи в правителството на Жан Виденов.

"По какъв начин тези деформации ще бъдат отстранени, за да не се обезсмисля социалното осигуряване, ще видим на предстоящата дискусия на тази тема.

Следващото място са проблемите на социалното подпомагане, тъй като нашата система на социални услуги е на практика силно централизирана. Това са държавно делегирани дейности, които се предоставят на общините. Нещо, което го няма никъде в европейската практика. Дали ще направи този завой, който се очаква от нас и от нашите европейски колеги от дълги години, това също ще го видим."

Инцидентът в дома за възрастни хора в село Рояк

"Когато говорим за причините за инцидента, трябва да имаме предвид няколко неща. При всички случаи тази неприятна и трагична случка ни навежда на няколко мисли – до каква степен се осъществява контрол върху тези заведения, в състояние ли е държавата да осъществява контрол и как се разпределя той. Ако става въпрос за електротехническа експертиза, тя очевидно не е от компетенциите на службите за социално подпомагане.

Трябва да се види колко и какви проверки са правени, за които отговаря противопожарната служба. Би трябвало да се провери дали е имало организирана схема, по която при случаи на бедствия хората да се извеждат. Редица неща, които ще трябва да установи самото следствие."

Грижата за възрастните хора у нас

"Има три субекта, които се занимават с тази дейност – държавата, общините и частните домове. Би следвало първо да се направи проверка, която да установи фактическото състояние, след това да се установи в каква степен те покриват изискванията, за да могат да съществуват като такива институции. И най-накрая би следвало да се провери до каква степен нормативната уредба отговаря на променените изисквания. Имам предвид заплащане, квалификация и всичко онова, което би трябвало една социална икономика, свързана с предоставяне на социалните услуги, да има."

Чуйте Минчо Коралски в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12