В навечерието на Новата 2022 година с очакване тя да бъде по-добра от отминалата Музикалният театър кани зрителите на своите празнични спектакли. Новогодишни концерти и спектакли очакват ценителите на оперетата и мюзикъла.
До 31 декември програмата на Музикалния театър е заредена с празнично настроение. Трупата е в трескава подготовка на своите традиционни новогодишни спектакли.
На 28 декември след едногодишно прекъсване, заради пандемията, Музикалният театър кани зрителите на своя Новогодишен оперетен бал. По традиция балът е в зала 1 на НДК, за да събере големия брой желаещи да се докоснат до блясъка и жизнеността на вечно оптимистичния жанр на оперетата. Тази година за първи път наред с любимите шедьоври на оперетната класика от Щраус, Лехар и Калман в концерта-спектакъл ще прозвучат и популярни оперни творби от Бизе, Росини и Верди. Другата изненада за зрителите е специалното участие на Балет „Арабеск“. Запазена марка на Новогодишния оперетен бал в зала 1 на НДК е и представянето на детска балетна школа. Участват солистите: Марияна Арсенова, Владимир Грудков, Зорница Дамянова, Денис Иванов(гост), Илона Иванова, Добрина Икономова, Елица Красимирова, Кръстан Кръстанов, Еделина Кънева, Юлия Маринова, Илина Михайлова, Олга Михайлова, Исидора Молес, Добромир Момеков, Александър Мутафчийски, Александър Панайотов, Стефан Петков, Пеньо Пирозов, Денко Проданов, Христо Сарафов, Богомил Спиров, Теменужка Трифонова, Катерина Тупарова. Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов. За Новогодишния оперетен бал билетите се продават през Ивентим и Билетния център на НДК.
На 30 декември от 19.00 часа артистите играят най-любимата оперета на българската публика „Царицата на чардаша“. Постановката на Музикалния театър е класическа и в същото време модерна трактовка на оперетата на Калман, която пренася в бляскавата атмосфера на Австро-Унгарската империя. Почитателите на оперетата могат да се насладят на богатата оркестрация в музиката на Калман, увличащото и изпълнено с комични обрати либрето, динамичната хореография и красивите костюми и сценография. Режисьор-постановчик е Адриан Холендер от Австрия, режисьор – Марияна Арсенова, сценограф и художник на костюмите е Иван Савов. Участват солистите: Добрина Икономова (Силва), Пеньо Пирозов (Едвин), Илона Иванова (Щаси), Александър Панайотов (Бони), Христо Сарафов (Фери Бачи), Марияна Арсенова (Цилика), Иван Панев (Князът) и други. Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов.
В навечерието на Новата 2022 година– на 31 декември от 17 часа – Музикалният театър кани зрителите на най-популярната и обичана оперета на Щраус – „Прилепът”. Тази творба на Краля на валса традиционно се играе във всички големи оперни и оперетни театри по света в навечерието на Нова година.
За зрителите на Новогодишния спектакъл на „Прилепът” в Музикалния театър на 31 декември ще има томбола с награди, която ще се тегли по време на маскения бал в двореца на Принц Орловски. Сюжетът в оперетата на Щраус е изпъстрен с комични обрати, които подлагат на изпитание любовта и съпружеската вярност на главните герои Айзенщайн и Розалинда. Участват солистите: Владимир Грудков(Айзенщайн), Олга Михайлова-Динова (Розалинда), Христо Сарафов (Франк), Денко Проданов (Принц Орловски), Стефан Петков (Алфред), Добромир Момеков (Фалке), Тодор Велков (Блинд), Исидора Молес (Адела), Ралица Анкова (Ида), Георги-Маноел Димитров (Фрош), Александър Василев (Лакей/Лесничей), Пламена Михова (Мелания), Николай Димов (Корикон), Румен Григоров (Герхард), Лъчезар Лазаров (Франц), Алексей Римша (Лакей). Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов.
Снимки – Музикален театър "Стефан Македонски"
"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..
Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg