Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Антоновден

| обновено на 17.01.22 в 08:39
Снимка: архив

Православната църква почита паметта на Св. Антоний Велики.  В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. Имен ден имат Антон, Андон, Дончо, Антония, Антоанета, Донка.

Честваният днес преподобни Антоний Велики е един от основоположниците на пустинножителното монашество. Роден в средата на трети век, в Среден Египет, произхожда от благочестиво и заможно семейство.
Още от малък той е склонен към уединение и съзерцание. На 20 години остава сирак с голямо наследство и по-малка сестра, за която трябва да се грижи.
Чул в храма Христовите думи: "Ако искаш да бъдеш съвършен, иди продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене", той изпълнява тази заръка, като раздава богатството си.
Оставя малка част, която дава на девически дом, за да бъде отгледана там сестра му, след което се отдава на строг подвижнически живот.
Преминава през множество изкушения, напомнящи му света, който е изоставил, като ги побеждава, намира душевен покой.
За свой наставник го обявяват отшелниците, живеещи наоколо, избрали неговия път. Божият угодник ги наставлява с поучителни беседи.
Грижи се за богоугодния живот на своите събратя и за мира в църквата. За светия си живот е удостоен с дар на чудотворство и прозорливост. Като използва този дар, той винаги приканва излекуваните да благодарят на Бога.
В продължение на 85-те си години пустинни подвизи светителят два пъти посещава Александрия, призован от дълга на ревнител на вярата и благочестието.
През 311 г. отива, за да вдъхне духовни сили на вярващите при последното гонение срещу християните.
Вторият път отива по молба на св. Атанасий, когото Църквата чества утре, през 335 г., за да му помогне в борбата с нестихналата арианска ерес. Докато е в града, обръща множество езичници в християнството. Преподобни Антоний преживява до дълбока старост и умира блажено на днешната ден през 356 г.
Последното му желание е да бъде погребан тайно. Независимо, че няма училищно образование, св. Антоний е високо надарен от Бога с интелектуални заложби и за него важат думите: "Не се грижете как или що ще говорите; защото в оня час ще ви бъде внушено какво да кажете". Духовните дарове, получени от Св. Дух, той щедро отдава на Църквата.
Ето и две наставления на преп. Антоний:
Един човек казал: „Моли се за мене“. Старецът му отговорил: „Нито аз, нито Бог ще се съжали над теб, ако ти сам не се погрижиш за себе си и не се молиш на Бога“. 
Друг го попитал: “Отче, какво да правя? Дай съвет и на мен!“ Той му казал: „Ето какво ще правиш! Винаги мисли смирено за себе си имай смирение и не бъди егоист. Второ: забрави старите неща, каквото станало, станало. Недей да дълбаеш в тях, да ги връщаш и отново да ги съживяваш. Минали са, стари са, изповядал си се. Добре, допуснал си грешки, но животът продължава.”. 
Тези думи звучат актуално и днес.
Чуйте коментара на Ана-Мария Кръстева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21