Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Русинова:

ИСС ще работи за по-дигитална и по-социална България през 2022 година

Зорница Русинова
Снимка: БГНЕС

Какви ще бъдат предизвикателствата в работата на Икономическия и социален съвет (ИСС) през 2022 година?

Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Русинова, председател на Съвета.

“През 2022 г. Икономическия съвет ще продължи да работи по трите основни теми, които си поставихме в началото на нашия мандат – нашата работа да има принос към това България да бъде по-дигитална, по-зелена и по-социална.

Някои от темите, които стартирахме през миналата година, ще продължат и през първата половина на тази.

Още в края на миналата година започна подготовката на едно становище, свързано с неравенствата на доходите в България. Надявам се да можем да го приемем още в рамките на първото заседания. Надяваме се също изводите и препоръките да бъдат от полза и на Народното събрание и на новото правителство.“

Справедлив преход

“Другата тема, по която със сигурност продължаваме да работим, очакваме да видим и след интензивна работа и с европейските консултанти и първите три плана, свързани с националните ни идеи за прилагане на Фонда за справедлив преход. Това е темата за преструктурирането на трите области – Стара Загора, Кюстендил и Перник, вследствие на затваряне на въглищни централи.“

ЕК през 2022 година

“Виждаме и една доста амбициозна програма от страна на ЕК през тази година. Знаете, че тази година стартира новаторският пакет “Подготвени за цел 55“, които беше представен през миналата година. Той обхваща голяма част от промяна на законодателството, свързано със “Зеления пакт“. Има доста сериозна програма, свързана с цифровизацията и икономиката. По част от тези досиета ние ще дадем своя принос.“

Фондът за справедлив преход

“Той въздейства върху трите области - – Стара Загора, Кюстендил и Перник. Ще даде възможност, ако хора са загубили работата си, да бъдат преквалифицирани, да се преструктурира икономиката. Но е важно да се гледат в пакет всички мерки, свързани с Плана за възстановяване към тези области и останалите програми.“


Френското председателство и директивата за минималната работна заплата

“Независимо, че в България не е довършен самият механизъм за договаряне. Знаете, че в рамките на бюджетната процедура винаги има консултации със социалните партньори. Тя е инструмент, който гарантира доходите на голяма част от хората в България, но и инструмент, който оказва натиск върху ръста на средните заплати. Ще видим какъв ще е ръстът на минималната работна заплата, тъй като все още не е официално публикувано предложението на Министерство на финансите за бюджетната процедура за 2022 година.

Специално за България транспонирането на директивата ще може да сложи край на спора какво да бъде съотношението между средна и минимална работна заплата. Надяваме се след транспониране на тази директива в страната ни да има устойчив механизъм за предвидимост на това как ще расте МРЗ.“

Чуйте от Зорница Русинова в звуковия файл кои са другите важни теми, върху които ще работи Икономическият съвет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05