Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред независимата сцена у нас

Снимка: @DERIDAstage

Дискусията „Независимата сцена – тук и сега“, която се проведе на Сцена „Дерида“ този уикенд, събра артисти, мениджъри, продуценти и експерти, за да обсъдят настоящите цели за постигане в бранша. „Пандемията показа, че една много голяма част от културните професионалисти и оператори работят на свободна практика или независимо, но също така стана ясно, че институционално те почти не съществуват. Законите, институциите и правилниците не ги разпознават като такива, не могат да кажат „ама ти какво животно си“ и пандемията форсира задействането на инструменти на държавата за помощ“ – казва режисьорът и драматург Стефан Прохоров, председател на Асоциация за свободен театър. „Диалогът между културните оператори и институциите трябва да тече постоянно, ритмично и с взаимна полза. Ние не сме от двете страни на една барикада, а се борим за едно и също нещо“

„Независимият сектор е прогресиращ – казва Атанас Маев, икономист и арт мениджър на Сцена „Дерида“ – Ако погледнем икономически, броят на професионалистите, които излизат на пазара на труда от учебните заведения прогресира всяка година. Артистът на свободна практика често е номад, сменя държавите, в които работи, няма работно време и място. Подпомагане на независимия сектор е неправилна дефиниция – когато се дават публични средства за реализиране на проекти , това означава , че артистите са подизпълнители на дадена цел.“

Реформи, стратегия, уреждане на статута на независимите артисти – чуйте още от предстоящите проблеми за решаване пред независимия сектор у нас в „Какво се случва“.

Снимка: ФС на Сцена „Дерида“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05
Олга Токарчук

Полската писателка Олга Токарчук

Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..

публикувано на 18.04.25 в 09:05
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31