15 февруари е крайният срок за участие в Конкурс за финансиране на проекти за развитие на селски туризъм в Северна България, организиран от Фондация “Америка за България“ и партньорски организации.
Каква е целта на конкурса и имаше ли интерес към него?
Темата коментира в “Нашият ден“ Юлияна Дечева, програмен експерт културно-исторически и природен туризъм към Фондация “Америка за България“:
“Стремим се проектите, които развиваме, да подпомогнат икономическото развитие на местните общности. Поехме по този път и това предизвикателство да променим възприятието за Северозападна България, който първоначално като регион обикновено не се свързва с туризъм, а има огромен потенциал за развитие на такъв.
Настоящият конкурс е в резултат на 2-годишните ни усилия да подкрепяме различни проекти, които имат насоченост за развитие на природен туризъм като каяци, наблюдение на птици и други подобни.
Този път решихме с конкурса “Развитие на селски туризъм в Северна България“ да продължим нашата подкрепа за проекти в България с фокус в Северна България. Целта е да свърже земеделски производители, ферми, бизнеси, които се занимават със селски туризъм с туристи, които търсят емоция и преживяване в извън градски условия.“
Очаквана промяна в региона
“Представяме си все повече хора да открият потенциала, който има там. Да има нещо, заради което да отидат. Всички знаем, че забележителностите са нещо много важно, но те не правят цялостното преживяване. Дейности като работа и начин на живот във фермата, занаятчийски събития, приготвяне на храна на място с местни продукти, организиране на регулярни фермерски пазари са част от нещата, които могат да привлекат туристи.“
Интерес към конкурса
“Имаше огромен интерес, продължават да идват кандидатури, включително и в този момент. Над 220 предложения са постъпили от всякакви бизнеси, ферми, земеделски производители и семейни къщи за гости.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg