Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Все още няма заложени ясни реформи в здравеопазването

Повече пари за извънболнична помощ в новия бюджет на НЗОК

Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Разходите за здравеопазване през тази година ще бъдат над 6 млрд. лева. Вноската за здравно осигуряване ще се запази на 8% от доходите, като работодателите ще продължат да плащат 60% от сумата, а служителите 40%.

Темата коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в здравеопазването:

“Този бюджет е “недоносче“ поради политическата нестабилност и поради невъзможността да бъде приет в рамките на предходната година, така не е правен в България.

Когато говорим за извънболничната помощ тази година, наистина има добро дофинансиране. Към първичната извънболнична помощ и към специализираната извънболнична медицинска помощ по равно към двете е добавено между 90 и 100 млн. по тези две пера, което е от  изключително голяма важност за стартегическото развитие на здравеопазването в България за по-добре работеща профилактика.“

Разбираемо е, че опозицията критикува, но е неразбираемо, че в рамките на 12 години всичко беше цветя и рози и изведнъж сега хората са започнали да страдат от липсата на лечение.

Частта за лекарства

“Там има едно ново подперо в бюджета, което стресна част от притежателите на разрешително за употреба, фарма браншът, за това, че се създава чисто ново перо за скъпоструващите терапии – онкологични, за редки заболявания и прочие. Това перо не им дава възможност да имат прогнозируем бюджет до края на годината.“

Реформи

“Заложени ясни реформи в сектор Здравеопазване засега все още няма. Появи се идеята за преминаване от клинични пътеки към диагностично свързани групи, която засега просто е идея в пространството, защото за нейното реално изпълнение се изисква една стабилна здравна система, а не тази, която в момента е под обстрела на Covid.“

Доплащане за здравеопазване

“Последният ежегоден доклад на ЕК за състоянието на здравето в ЕС, фокусиран върху България, поставя голям акцент на доплащанията за лекарства. Там се изливат и най-големите ресурси от нашия джоб и то за лекарства, които частично са заплатени от Касата.

При положение че най-голямата група страдащи в България са тези с хипертонии и със сърдечно-съдови заболявания, Касата заплаща едва 25% от референтната стойност на тези продукти.

В извънболничната помощ доплащанията са между 30 и 40%. В болничната помощ са между 5 и 15%.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57