Едва ли са много тези съвременници, които ще свържат чувството за естетическо удоволствие от четенето с класически средновековен текст. Жалко, защото освен история, малкото запазени произведения от първите векове на старобългарската книжнина са и литература с високи художествени достойнства. Пропастта между вековете естествено се увеличава с всяко ново поколение.
И все пак, възможно ли е да се потопим в контекста на времето, мястото и събитията, за да почерпим от мъдростта, красотата и познанието на едно от най-значимите произведения, посветени на светлата личност на първоучителя св. Константин-Кирил Философ, наречено „Житие и деяния на блажения наш учител Константин Философ, първия наставник на славянското племе“.Това, заедно с прагматичните намерения да послужи в обучението на днешните ученици, е целта на едно ново издание на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Справочникът е част от библиотека „Легенда“ – най-новата поредица от издания на Кирило-Методиевския научен център. Той беше официално представен по време на традиционното за Центъра честване на 14 февруари – Успение Кирилово, съвместно с Националния музей „Земята и хората“.
Помагалото е издадено с финансовата подкрепа на националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ и вече е достъпно безвъзмездно в страницата на програмата.
В предаването „За думите“ разговаряме с авторките доц. Мая Иванова и гл.ас. Цветомира Данова от Кирило-Методиевския научен център на БАН.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg