Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справочник „Кой, кога, къде в Пространното житие на св. Кирил“

Едва ли са много тези съвременници, които ще свържат чувството за естетическо удоволствие от четенето с класически средновековен текст. Жалко, защото освен история, малкото запазени произведения от първите векове на старобългарската книжнина са и литература с високи художествени достойнства. Пропастта между вековете естествено се увеличава с всяко ново поколение.

И все пак, възможно ли е да се потопим в контекста на времето, мястото и събитията, за да почерпим от мъдростта, красотата и познанието на едно от най-значимите произведения, посветени на светлата личност на първоучителя св. Константин-Кирил Философ, наречено „Житие и деяния на блажения наш учител Константин Философ, първия наставник на славянското племе“.

Това, заедно с прагматичните намерения да послужи в обучението на днешните ученици, е целта на едно ново издание на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Справочникът е част от библиотека „Легенда“ – най-новата поредица от издания на Кирило-Методиевския научен център. Той беше официално представен по време на традиционното за Центъра честване на 14 февруари – Успение Кирилово, съвместно с Националния музей „Земята и хората“.

Помагалото е издадено с финансовата подкрепа на националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ и вече е достъпно безвъзмездно в страницата на програмата.

В предаването „За думите“ разговаряме с авторките доц. Мая Иванова и гл.ас. Цветомира Данова от Кирило-Методиевския научен център на БАН.


Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04