Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писане с мисъл

Снимка: Rawpixel

Експериментално устройство може да превърне мислите на човек в текст, който се изписва на екран. Става въпрос за парализиран човек, с 95% парализа, който си представя, че изписва думите на хартия и те се появяват на екрана пред него.

Технологията, наречена BrainGate декодира мозъчните сигнали и ги превръща в свързан текст. Това е една от последните и доста напредничави модификации на мозъчно-компютърен интерфейс.

„Човекът с 95% парализа си представял, че пише, а електродите прикрепени към мозъка му, трансформирали с помощта на алгоритми сигналите в ръкописен текст.

Писането на ръка се оказва умение, чиято активност лесно се регистрира в мозъка и той „се задвижва“ за всяка отделна буква, а един чувствителен алгоритъм относително лесно може да улови и възпроизведе.

Изненадващото е, че той може да изпише около 90 символа в минута (около 18 думи), обяснява Никола Кереков.

Именно ръкописното изписване се оказва решаващо, в предишен вариант на BrainGate пациент е бил каран да натиска с въображаем курсор клавиши по клавиатура - но този вариант се е оказал по-бавен и назадничав.“

Пациентът е бил парализиран от 2007 г. и поне оттогава не е писал на ръка, но се оказва, че моторните дейности, усвоени в детството си, се запазват дълги години, подобно на карането на колело.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51