Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За дърветата и хората

Снимка: richardpowers.net

Екологичната тема вълнува днес много писатели и читатели. Книгата „Дървесна история“ обаче е доста различна. Тя е наречена „екофантастика“ и носи „Пулицър“ за 2019 и Голямата наград за американска литература за 2018 на автора. Ричард Пауърс е известен и награждаван автор на 12 книги, а „Дървесна история“ е определяна като „една от най-добрите книги, писани някога.“ 

Разбира се, рекламата използва такива суперлативи, но понякога те остават само на кориците на съответната книга. В случая с романа на Пауърс не е така. Той по-скоро може да се нарече необичаен, странен, пораждащ мисли, алармиращ за проблеми и още такива определения, като безспорно е и умението на автора да създаде подобна книга – с много интересна структура и да съчетае своите идеи за бъдещето на живота на планетата ни с разказите за твърде много герои. Наистина нелека за „удържане“ история от корена, през стъблото, короната и обратно към семената, както Пауърс е разделил частите на романа си, защото дърветата си общуват, говорят си като нас и е важно да чуем какво ни казват. 

„Ричард Пауърс изследва екологичната драма и бавното ни удавяне в киберсвета и ни напомня, че без природата нашата култура не съществува, тя е тази, която предпазва душите ни от разруха“, пишат издателите. Той разказва изключително динамично, буквално препуска през съдбите на героите си, и въпреки това успява да въвлече читателя, за да му внуши най-важното: ние, хората, сме част от природата на тази земя, дотолкова, че връзката ни с растенията и всичко живо на нея е изначална и силна, дотолкова, че ако я прекъснем, работим срещу себе си. Ние сме част, но не сме най-важната, затова спасяването на дърветата и въобще на природата е спасение на смия човек.

Книгата е в превод на Деян Кючуков, а корицата – на Неда Ангелова.

Чуйте Надежда Московска.

Ричард Пауърс е роден в щата Илиноис през 1957 г. „Трима селяни тръгнали на танци“ (1985), първият му роман, става повод да е цитиран от престижното списание „Ескуайър“ като един от тримата най-значими автори на десетилетието (другите двама са Мартин Еймис и Дон Делило). Пауърс е написал  десетина други книги, включително „Времето, когато пеем“, избрана за най-добра книга на 2003 г. от „Ню Йорк Таймс“ и „Вашингтон Поуст“, и „Ехото отеква“, увенчана с Националната награда за най-добра книга. „Дървесна история“ е неговият дванадесети роман.

Снимки – richardpowers.net и изд. Колибри


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45