Сезоните не са това, което са били за прародителите ни от традиционното аграрно общество. Времето е абстракция, която не е означавала много извън природните цикли, в които се е въртял стопанският живот. То се е деляло основно на лято и зима, а преходните периоди са били смятани за особено „лошо време“.
Такава е седмицата преди Тодоровден в началото на Великите пости. Наричана е Тодорова седмица, Тудурица, Суха неделя, Луда неделя и т.н. Самият свети Тодор е двойствен образ – светец-демон. В това време злите демонични сили са излизали сред хората, които пък са се опитвали да ги обезсилят със забрани и магически ритуали. Ако и днес казваме, че нещо ще стане на Куково лято или че на някого му е слаб ангелът, то е останало тъкмо от вярванията, свързани с Лудата седмица. Самите дни в нея имат особени имена – понеделникът е Чисти, Песи, Бесни, Куковден, Кукеровден, вторникът – Усовски, Чрън (черен), Арджав (ръждив), срядата е Луда, четвъртък – Въртоглав, а петък – Шамотен, Глух, Луд, Черен.
Ако пък си позволим волността да наречем пролетта, която преживяваме сега, с думите на прадядовците и прабабите си – „лошо време“, една тревожна мисъл ще ни измъчва. След лудите дни на символична борба между нечистите сили и божите пратеници доброто задължително е побеждавало и лятото е сгрявало земята. Дали обаче след нашата луда пролет ще просветне топлото животворно слънце, или ще се завърне сковаваща зима?
Чуйте разказа на проф. Мария Китанова в предаването „За думите“.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg