До 10 000 лв. могат да получат работодателите за финансиране на проекти за осигуряване на достъп до действащи или разкривани нови работни места за лица с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Със същата сума ще се финансират предложения за приспособяване на съществуващи работни места и за оборудване на нови работни места за хора трайни увреждания в трудоспособна възраст. Парите в подкрепа на бизнеса са по линия на Агенцията за хора с увреждания и срокът за тяхното получаване и кандидатстване се удължава.
Повече за това кои са работодателите, които могат да кандидатстват, и какви са сроковете за кандидатстване, коментира в “Нашият ден“ Тони Николова, главен експерт в Агенцията:
“Обявили сме конкурс по програмата за набиране на проекти на работодатели, като целта на програмата е насърчаване и подпомагане на работодателите за създаване на условия на заетост, наемане на работа и повишаване пригодността със заетост на хората с увреждания.
С програмата се осигурява достъп до работното място на човека с трайно увреждане, приспособява се работното място за вече съществуващи места, в които има хора с увреждания и може да се кандидатства за квалификация и преквалификация.“
Целева група
“Това са работодатели, органи по назначаване от обичайна работна среда, които осигуряват заетост за хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Тя действа на територията на цяла България.
Финансовият ресурс са средства, които се отделят от държавния бюджет. Задължението на работодателя е в рамките на минимум 36 месеца да поддържа тези работни места за хора с увреждания, за което го следим.
Условието за хората, които са с увреждания е да са с трайно увреждане. Това са лицата с минимум 50% увреждане. Всеки работодател, който отговаря на определени изисквания, може да кандидатства. Първото от тях е да е регистриран по българското законодателство, да няма задължения към държавата или общините и да не надхвърлят минималните помощи, ако е получавал такива, т.нар. помощ de minimis.“
Темата коментира в “Нашият ден“ Митко Николов от Центъра за независим живот:
“Всяка държава подпомага интеграцията на хората с увреждания, ключовият въпрос е как го прави.
Програмите със сигурност съществуват от 15 години, няма как един бизнес в България да не е разбрал, че Агенцията за хора с увреждане финансира изграждането на достъпна среда, наемането и обучението на човек с увреждане. Но винаги има едно голямо “но“. И до края на годината да отворят сроковете за кандидатстване на фирмите, те просто не могат да намерят кадри за местата, които им трябват.
Причината е много далече в миналото, от една страна хората с увреждания свикнаха и са научени да получават помощи и да не работят.
От друга, тези, които искат да се включат в трудовия пазар, трябва да са изпълнили няколко условия, които да допринесат за това те да могат да се включат на този пазар.
Средствата, които са заделени, са по 10 000 лева, никой не отчита дали има нужда от повече, или по-малко.
Едно работно място за един Ай Ти специалист, може да бъде много по-лесно пригодено, отколкото работно място за един шивач или друга професия, която изисква специализирано адаптиране.
Първото условие е образованието, после преминаваме през други ключови сфери от това да има качествени технически помощни средства и достъпна среда, за да може този човек да излезе от жилището си, а след това да може да влезе в работното си място.
Проблемите са много, не забравяме и личната помощ. Човек, който има трайно увреждане и нужда от асистент, за да отиде до работа, не може и няма как да се възползва от тези програми. Тук вече идва въпросът – как работодателят ще намери хора, които му трябват за нужната позиция, когато ги няма необходимите условия.“
Повече за това какви са сумите, които се отпускат по Националната програма и ТЕЛК решенията чуйте от звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg